Category Archives: Uncategorized

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Saturday, 23 February 2019 – K/o 2 p.m.
Presidents Cup Semi-final:
Killumney United v Lakewood Athletic B, The Farm, J. O’Connor

Corinthians Cup Second round:
Cloughduv Celtic v Rathcoole Rovers, Fr O Driscoll Pk, M. O’Flaherty
Innishvilla B v  Carrigtwohill United B, Knocknacurra, Innishannon, B. Noonan

Premier League:
Grattan United A v Innishvilla A, O Neill Pk, P. Buckley
Knocknaheeney Celtic A v Glenthorn Celtic A, Kilmore Rd, T. McCarthy
Village United v Bohemians, Silverheights Pk, P. O’Sullivan

Premier A League:
Greenwood A v Lakewood Athletic A, Lehenaghmore, T. Cotter
Tower FC v Waterloo, Killowen, G. Duffy
Kanturk v Macroom A, Kanturk, Liam Murphy

AUL 1:
Dunbar Celtic v Central Rovers, Deer Park School, V. Coonan

AUL 1A:
Donoughmore Athletic v Temple United, Donoughmore, T. Thompson

AUL 2:
Churchvilla v Grattan United B, Kilboy , Cloyne, D. Daunt
Knockraha v Hibernians, GACA Pitches, Brooklodge, B. Forde

AUL 2A:
South Coast Athletic v Richmond, Shanbally, P. O’Keeffe

AUL 3:
Macroom B v Ballinhassig, Town Pk, B. O’Regan

AUL 3A:
St John Bosco B v Greenwood B, Dungourney, T. Callanan

Sunday, 24 February 2019 – K/o 10.45 am, (unless otherwise stated)
St Michael Cup Semi-final:
UCC A v Corkbeg, The Farm, P. Buckley

Presidents Cup Semi-final:
Castleview v Los Zarcos, O Sullivan Park, M. O’Flaherty

Corinthians Cup 2nd Round:
Ard-na-Laoi v Pearse Celtic B/Fairview, Leemount, B. Forde

Premier League:
Coachford v Pearse Celtic A, The Glebe, T. Cotter
St John Bosco A v Carrigtwohill United A, Dungourney, 2 p.m., Liam Murphy

Premier  A League:
Buttevant v Rylane Celtic, Buttevant, T. Thompson.

AUL 1:
Springfield v Cathedral Celtic,  Pat O Brien Pk, P. O’Sullivan

AUL 1A:
Strand United v CFC Banteer, Ballyanley, T. McCarthy

AUL 2:
Blackstone Rovers v  Blackpool Celtic, Fairfield, G. Duffy

AUL 2A:
Glenthorn Celtic B v Kilmichael Rovers, Glenthorn Pk, J. O’Connor

AUL 3A:
Parkview Celtic v Greenmount Rangers, Garryduff, B. Noonan
Grangevale v Watergrasshill United, Grangevale Pk, B. O’Regan

Advertisements

FAI Coaching

FAI COACHING SCHEDULES

Please see below two links to a National D Licence and a National C Licence to be held in Cork in 2019. Also, please see attached a poster to which I would be delighted if you were able to share this email and poster to all mailing lists and on your social media platforms.

FAI National C Licence

FAI D Licence Cork

Kind Regards,

Niall

Niall O’Regan
Coach Education Manager
Email: niall.oregan@fai.ie | Web: www.fai.ie
Tel:  | Mob: +353 83 153 0524

FAI COACHING SCHEDULES

Please see below two links to a National D Licence and a National C Licence to be held in Cork in 2019. Also, please see attached a poster to which I would be delighted if you were able to share this email and poster to all mailing lists and on your social media platforms.

FAI National C Licence

FAI D Licence Cork

Kind Regards,

Niall

 

Niall O’Regan
Coach Education Manager
Email: niall.oregan@fai.ie | Web: www.fai.ie
Tel:  | Mob: +353 83 153 0524

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

(as at 20 January 2019)

Murphy’s Irish Stout Premier League
Pld W D L GF GA Pts
Pearse Celtic A 8 4 2 2 23 15 14
Knocknaheeney Celtic A 4 4 0 0 12 2 12
Coachford 6 4 0 2 18 12 12
Glenthorn Celtic A 6 3 2 1 11 12 11
Grattan United A 4 2 1 1 10 6 7
Innishvilla 7 2 1 4 10 14 7
St John Bosco A 6 2 1 3 10 15 7
Carrigtwohill United A 7 2 0 5 7 15 6
Village United 6 1 1 4 6 15 4
Bohemians 4 1 0 3 6 7 3
Murphy’s Irish Stout Premier A League
Pld W D L GF GA Pts
Waterloo 9 7 0 2 34 11 21
Macroom A 9 7 0 2 28 16 21
Kanturk 8 6 2 0 19 7 20
Greenwood A 9 3 4 2 18 14 13
Lakewood Ath A 7 3 2 2 20 13 11
Tower 7 2 1 4 7 9 7
Leeview Athletic A 10 2 0 8 12 34 6
Buttevant 5 1 1 3 5 12 4
Rylane Celtic 8 0 0 8 9 36 0
Murphy’s Irish Stout League 1
Pld W D L GF GA Pts
Glen Celtic 10 9 1 0 30 11 28
Corkbeg 10 6 1 3 26 25 19
Dunbar Celtic 7 3 1 3 10 10 10
City Wanderers 5 3 0 2 13 8 9
Central Rovers 8 2 2 4 20 23 8
UCC A 8 2 1 5 17 22 7
Springfield 9 1 4 4 15 21 7
Cathedral Celtic 9 2 0 7 13 24 6
Murphy’s Irish Stout League 1A
Pld W D L GF GA Pts
Rathcoole Rover 9 6 3 0 25 9 21
Donoughmore Athletic 9 6 2 1 25 13 20
Temple United 9 5 1 3 16 14 16
Fairview 11 3 4 4 12 15 13
CFC Banteer 10 3 3 4 18 20 12
Strand United 11 3 1 7 9 20 10
Cloughduv Celtic 11 1 2 8 10 24 5
Murphy’s Irish Stout League 2
Pld W D L GF GA Pts
Blackpool Celtic 10 7 1 2 29 17 22
Hibernians 11 5 3 3 20 15 18
Carrigtwohill United B 9 5 2 2 17 12 17
Knockraha 10 4 1 5 15 19 13
Grattan United B 10 3 3 4 15 16 12
Blackstone Rovers 10 2 2 6 14 23 8
Churchvilla 6 1 0 5 9 17 3
Murphy’s Irish Stout League 2A
Pld W D L GF GA Pts
South Coast Athletic 13 11 1 1 49 9 34
Bweeng Celtic 15 10 2 3 41 26 32
Kilmichael Rovers 12 8 2 2 32 14 26
Glenthorn Celtic B 11 7 0 4 39 17 21
Richmond 12 6 0 6 28 33 18
Leeview Athletic B 19 5 0 14 19 47 15
Knocknaheeney Celtic B 18 0 1 17 5 67 1
Murphy’s Irish Stout League 3
Pld W D L GF GA Pts
Killumney United 13 8 5 0 42 15 29
Macroom B 10 5 2 3 21 19 17
Innishvilla B 10 4 4 2 18 18 16
Lakewood Athletic B 11 4 3 4 20 15 15
Ard-na-Laoi 11 3 3 5 26 26 12
Los Zarcos 10 2 6 2 18 18 12
Ballinhassig 11 0 1 10 11 45 1
Murphy’s Irish Stout League 3A
Pld W D L GF GA Pts
Grangevale 9 9 0 0 29 6 27
Watergrasshill  United 9 7 0 2 18 10 21
St John Bosco B 8 6 1 1 19 6 19
Castleview 9 5 2 2 17 13 17
UCC B 10 4 1 5 15 23 13
Pearse Celtic B 12 3 2 7 14 18 11
Greenmount Rangers 9 2 0 7 11 19 6
Greenwood B 10 2 0 8 15 29 6
Parkview Celtic A 10 1 2 7 12 26 5

Murphy’s Stout City Challenge Cup

The draw for the second round of the Murphy’s Stout City Challenge Cup resulted as follows:
Greenwood B v Cathedral Celtic
Grattan United B/Glen Celtic v UCC B
Fairview v Grangevale
Parkview Celtic v Central Rovers
City Wanderers v Glenthorn Celtic B
Temple United v Knocknaheeney Celtic B
Lakewood Athletic B/Dunbar Celtic v Blackpool Celtic
UCC A v Pearse Celtic B

Murphy’s Stout Cork AUL Fixture Notice

AUL GAMES ON\OFF TODAY (SATURDAY)

Munster Junior Cup 3rd Round:
Grattan United v Cathedral Celtic (OFF);
Knocknaheeney Celtic A v Glen Celtic (ON);

AOH Cup Second Round:
Bohemians v Dunbar Celtic (OFF);

AOH Cup Third Round:
Donoughmore Athletic v Central Rovers (OFF);
Village United v Buttevant (OFF);

County Cup First Round:
Cloughduv Celtic v Knockraha (ON);

Premier A League:
Lakewood Athletic A v Greenwood A (ON)

AUL 1A:
Rathcoole Rovers v Fairview (OFF);
CFC Banteer v Temple United (OFF);

AUL 2A:
Richmond v Kilmichael Rovers (ON);

AUL 3:
Innishvilla B v Lakewood Athletic B (ON);
Macroom B v Ard-na-Laoi (OFF);

Notice

CORK AUL NOTICE

 AN OPPORTUNITY FOR A CHRISTMAS DEDICATION

Unsung Heroes\Past Players\Managers\dedicated club people deserving of some recognition:

It’s that time again where we reserve some space on the Evening Echo for the Unsung Heroes, Past Players\Managers OR Committee members etc that would have given distinguished service to both football and their clubs over the years.

As there is a 2 x week break from fixtures over the Christmas period, we will have the opportunity in the Evening Echo to portray anyone in your Clubs (AUL) that you feel comes under the above criteria.

We all know that football is full of people who consistently give selflessly of their time and energy over the years to the sport they love but, in some cases, they never get the proper recognition.

By the same token, there are also some terrific past players who have never got the recognition that they deserved so, this is an opportunity to highlight such people for their contributions.
For further information, please feel free to get in touch with me through e-mail (barrypeelo28@gmail.com or mobile – 087-7936608 about anyone you feel fits the above criteria.

THIS WOULD BE A NICE TOUCH FOR CHRISTMAS FOR ANYONE YOU FEEL IS DESERVING OF SUCH RECOGNITION.

IMPORTANT: Please get in touch with me as soon as possible as time is of the essence to meet deadlines.

Yours in Sport,

Barry.

Christmas AUL Notice

                                     AUL NOTICE:

AN OPPORTUNITY FOR A CHRISTMAS DEDICATION.

Unsung Heroes\Past Players\Managers\dedicated club people deserving of some recognition:

It’s that time again where we reserve some space on the Evening Echo for the Unsung Heroes, Past Players\Managers OR Committee members etc that would have given distinguished service to both football and their clubs over the years.

As there is a 2 x week break from fixtures over the Christmas period, we will have the opportunity in the Evening Echo to portray anyone in your Clubs (AUL) that you feel comes under the above criteria.

We all know that football is full of people who consistently give selflessly of their time and energy over the years to the sport they love but, in some cases, they never get the proper recognition.

By the same token, there are also some terrific past players who have never got the recognition that they deserved so, this is an opportunity to highlight such people for their contributions.

For further information, please feel free to get in touch with me through e-mail (barrypeelo28@gmail.com or mob- 087-7936608 about anyone you feel fits the above criteria.

THIS WOULD BE A NICE TOUCH FOR CHRISTMAS FOR ANYONE YOU FEEL IS DESERVING OF SUCH RECOGNITION.

IMPORTANT: Please get in touch with me as soon as possible as time is of the essence to meet deadlines.

Yours in Sport,

Barry.

 

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 7 December 2018 – K/o 7.45 p.m.
Premier A League:
Leeview Athletic A v Waterloo, Mayfield Community School, T.Cotter

AUL 1:
City Wanderers v UCC A, CIT Bishopstown, J.Lenihan

Saturday, 8 December 2018 – K/o 2 p.m.
Munster Junior Cup Third Round:
Grattan United v Cathedral Celtic, O’Neill Pk, Liam Murphy
Knocknaheeney Celtic A v Glen Celtic, Kilmore Rd, V.Coonan

AOH Cup Second Round:
Bohemians v Dunbar Celtic, Fairfield, T.McCarthy

AOH Cup Third Round:
Donoughmore Athletic v Central Rovers, Donoughmore, G.Dolan
Village United v Buttevant, Silverheights Pk, Richard Murphy

County Cup 1st Round:
Cloughduv Celtic v Knockraha, Fr O Driscoll Pk, K.Szatkowski

Premier A League:
Lakewood Athletic A v Greenwood A, Ovens, P.Buckley

AUL 1A:
Rathcoole Rovers v Fairview,  Rathcoole, B.O’Regan
CFC Banteer v Temple United, Rathcoole, M.O’Flaherty

AUL 2A:
Richmond v Kilmichael Rovers, Garrandarragh Wilton, D.Daunt

AUL 3:
Innishvilla B v Lakewood Athletic B, Knocknacurra, Innishannon, J.O’Connor
Macroom B v Ard-na-Laoi, Town Pk, B.Ford

Sunday, 9 December 2018 – K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup Second Round:
St John Bosco A v Kanturk, Dungourney, 2 p.m., M.Barry

AOH Cup Third Round:
Coachford v Churchvilla, The Glebe, Liam Murphy
Castleview v St John Bosco B, O Sullivan Pk, T.McCarthy

County Cup First Round:
Springfield v Watergrasshill United, Pat O Brien Pk, G.Duffy

Premier League:
Carrigtwohill United A v Glenthorn Celtic A, Ballyadam Pk, V.Coonan

AUL 2:
Grattan United B v Blackpool Celtic, O Neill Pk, T.Callanan
Blackstone Rovers v Carrigtwohill United B, Fairfield, T.Thompson

AUL 2A:
Glenthorn Celtic B v South coast Athletic, Glenthorn Pk, P. O’Keeffe

AUL 3A:
Parkview Celtic v Greenwood B, Garryduff, M. O’Flynn

Murphy’s Stout Cork AUL Results

Saturday, 24 November 2018
Munster Junior Cup Third Round:
Grattan United A v Cathedral Celtic (off).

AOH Cup Second Round:
Dunbar Celtic v Bohemians (off).

Premier League:
Village United v Innishvilla A (off);
Pearse Celtic 5 Coachford 3.

Premier A League:
Lakewood Athletic A v Tower FC (off);
Macroom A v Buttevant (off).

AUL 1:
Glen Celtic 3 UCC A 2.

AUL 1A:
Donoughmore Athletic v CFC Banteer (off);
Cloughduv Celtic v Strand United (off).

AUL 2:
Blackstone Rovers v Churchvilla (off);
Knockraha v Carrigtwohill United B (off).

AUL 2A:
Richmond 2 Bweeng Celtic 3;
South Coast Athletic v Leeview Athletic B (off).

AUL 3:
Innishvilla B 0 Macroom 4 B.

AUL 3A:
Greenmount Rangers v Parkview Celtic (off).

Murphy’s Stout Cork AUL Results

Saturday, 20 October 2018
New Balance FAI Junior Cup Third Round:
Bohemians 1 Village United 0;
Lakewood Athletic  4 Midleton FC 1;
Rathcoole Rovers 2 Tramore Ath 1;
Greenwood FC 0 Glenthorn Celtic 1;
Macroom FC 5 Douglas Hall 2;
Dunbar Celtic 4 Grattan United 2;
Planet Cork FC 1 Buttevant 8.

St Michael’s Cup Quarter-final:
Central Rovers 1 Corkbeg 4;
Glen Celtic v City Wanderers (off).

Saxone Cup First Round:
Churchvilla 6 Glenthorn Celtic B 1.

Presidents Cup First Round:
Killumney United 8 UCC B 1.

Premier League:
Knocknaheeney Celtic A 4 Innishvilla A 1.

AUL 1A:
Cloughduv Celtic 3 Donoughmore Athletic 5.

AUL 2:
Knockraha 0 Blackpool Celtic 2;
Hibernians 2 Blackstone Rovers 0.

AUL 2A:
Kilmichael Rovers 2 Bweeng Celtic 2.

AUL 3:
Innishvilla B 3 Los Zarcos 3.

AUL 3A:
St John Bosco B 0 Pearse Celtic B 1.

Murphy’s Stout Cork AUL Results

Full results for 6/7 October 2018
Munster Junior Cup First Round:
Los Zarcos 1 Dunbar Celtic 1 (Los Zarcos won 4-2 on penalties after extra time);
Glenthorn Celtic A 7 Macroom B 2;
Bohemians 4 Waterloo 3;
Grattan United A 8 Rathcoole Rovers 1;
Knocknaheeney Celtic 0 Macroom A 0 (Knocknaheeney Celtic won 3-0 on penalties after extra time);
Coachford 1 Kanturk 3;
Watergrasshill United 3 Tower FC 5.

AOH Cup First Round:
Churchvilla 4 Leeview Athletic B 0;
South Coast Athletic 0 Carrigtwohill United B 1;
Ballinhassig 4 Fairview 3.

St Michael Cup First Round:
Corkbeg 1 Donoughmore Athletic 0 (after extra time).

Premier League:
Village United 1 St John Bosco A 3;
Innishvilla A 0 Pearse Celtic A 0.

Premier A League:
Greenwood A 1 Buttevant 1;
Rylane Celtic 0 Leeview Athletic A 3.

AUL 1:
UCC A 3 Springfield 0;
Cathedral Celtic 2 Glen Celtic 3.

AUL 1A:
CFC Banteer 1 Cloughduv Celtic 0;
Strand United 2 Tempe United 1.

AUL 2:
Knockraha 2 Hibernians 0;
Blackpool Celtic 3 Grattan United B 2.

AUL 2A:
Kilmichael Rovers 5 Richmond 2;
Bweeng Celtic 3 Glenthorn Celtic B 1.

AUL 3:
Lakewood Athletic B  1 Killumney United 4.

AUL 3A:
Greenwood 2 UCC B 3;
St John Bosco B 4 Greenmount Rangers 0;
Parkview Celtic 2 Castleview 2;
Grangevale 2 Pearse Celtic B 1.

FAI Junior Cup

FAI Junior Cup Third Round:
Fermoy FC v Everton FC
Bohemians FC v Village United
Waterloo FC v Rylane Celtic
Lakewood Athletic v Middleton FC
Carrigaline Utd v Bandon Utd.
Rockmount FC v Cobh Wanderers FC
Coachford FC v Kanturk FC
Planet Cork FC v Buttevant FC
St. John Bosco FC v Passage FC
Cathedral Celtic v Carrigaline Utd B
Ringmahon Rangers v Doolans Cow FC
Rathcoole Rovers v Tramore Ath
Greenwood FC v Glenthorn Celtic
Macroom FC v Douglas Hall FC
Leeview FC v Blarney Utd
Dunbar Celtic v Grattan United