Murphy’s Stout Cork AUL Results

21/22 February 2015
(17 games cancelled due to the bad weather over the weekend)
AOH Cup 3rd Round:
Buttevant 0 Glenthorn Celtic B 2;
Kilreen Celtic v Park Utd A (off).

AOH Cup 4th Round:
Carrigtwohill United A 6 Lakewood Athletic 2;
Greenwood B 1 Park United B 4;
Glen Celtic B v Pearse Celtic A (off);
Innishvilla A v Glenthorn Celtic A (off);
Crescent Athletic v Knocknaheeney Celtic (off).

Corinthian’s Cup 3rd Round:
Shandon Celtic v Temple United (off).

Corinthians Cup Quarter-Final:
Corkbeg 0 UCC A 1;
St John Bosco B v Rathcoole Rovers (off).

Premier League:
Grattan United A 1 Blarney Street Athletic 1;

Premier A League:
Dillon Cross Athletic v Cathedral Celtic (off).

AUL 1:
Blackstone Rovers 4 Bohemians 3;
Strand United A v Kanturk (off);
Glenvale v Fairview (off).

AUL 1A:
Knockraha 3 Greenmount Rangers 0;
Dunbar Celtic v Richmond (off);
St John Bosco A 1 Waterloo A 2.

AUL 2:
Newmarket Town v Blackpool Celtic (off);
Cloughduv Celtic 7 Ballincollig 1;
De Courcey Albion v Leeview Ath (off).

AUL 2A:
Grangevale v Donoughmore Athletic (off);
Glanworth United v Hillington (off).

AUL 3:
UCC B 0 Afton Villa 3;
Ard-na-Laoi 2 Macroom B 1;
Parkview Celtic 2 Waterloo C 3.

AUL 3A:
Carrigaline United 4 Grattan United B 3;
Pearse Celtic B 2 City Wanderers 1.

AUL 3B:
Killumney United B 1 Tower FC 2;
Waterloo B v Coachford B (off);
Los Zarcos v Innishvilla B (off).

Advertisements

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 27th February 2015 K/o 7.45 p.m.
AOH Cup 4th Round
Buttevant v Bweeng Celtic, Buttevant, Provisional, R.Crean

AUL 1A
Buttevant v Richmond, Buttevant, Provisional, R.Crean

AUL 2
Leeview Athletic v Newmarket Town, Mayfield Community School, J.Walsh

Saturday, 28th February 2014 K/o 2 p.m.
AOH Cup 4th Round
Kilreen Celtic/Park United A v Macroom A, Venue Later, Paul O’Sullivan
Central Rovers v Innishvilla B, Central Pk, Liam Murphy

Corinthians Cup Quarter-Final
Lakewood Athletic v Shandon Celtic / Temple Utd, Ovens, John Thompson

City Challenge Cup 2nd Round
UCC A v Grattan United B, The Farm, Finbarr Murphy
Knocknaheeney Celtic v Glenthorn Celtic B, Kilmore Road, Provisional, R.Crean

County Cup 3rd Round
Rathcoole Rovers v Strand Utd A, Rathcoole, B.O’Regan

Premier League
Pearse Celtic A v Coachford A, Lehenaghmore, D.Cronin
Park United A v Greenwood A, Brigown, Provisional, Tony Murphy
Blarney Street Athletic v Glenthorn Celtic A, GACA Pitches, Brooklodge, G.Stephens
Kilreen Celtic v Killumney United A, Murphys Farm, Provisional, Tony Murphy

Premier A League
Village United v Springfield, Silverheights Pk, D.O’Mahony

AUL 1
Fairview v Blackstone Rovers, Fairfield, T.Cotter

AUL 1A
Greenmount Rangers v Waterloo A, Murphys Farm, E.Harte

AUL 2A
Glen Celtic B v Hillington, Glen Pk, Tony Thompson

AUL 3
Macroom B v St John Bosco C, Town Pk, B.Buckley
Waterloo C v UCC B, Whitechurch Community Centre, D.Donovan

AUL 3A
Corkbeg v Carrigtwohill United B, Whitegate, Paul Braganza
Temple United v St John Bosco B, Temple Pk, Provisional, P.Hennessy

AUL 3B
Killumney United B v Los Zarcos, Killeady, Peter O’Sullivan
Strand United B v Tower FC, Ballyanley, H.McGovern

Sunday 1st March 2015 K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup 4th Round
Glenthorn Celtic B v Bweeng Celtic, Glenthorn Pk, Provisional, T.Thompson

Premier League
Glen Celtic A v Grattan United A, Glen Pk, G.Stephens

Premier A League
Innishvilla A v Carrigtwohill United A, Knocknacurra, Innishannon, D.O’Mahony

AUL 1
Bohemians v Rylane Celtic A, Fairfield, Christopher Braganza
Glenvale v Kanturk, Regional Pk, Paul O’Sullivan

AUL 2
Ballincollig v Crescent Athletic, Regional Pk, R.Fitzgerald
De Courcey Albion v CFC Banteer, Ballinadee, Finbarr Murphy
Ballinhassig v Cloughduv Celtic, Gortnaglough, Liam Murphy

AUL 2A
Watergrasshill United v Park United B, Skehanagh, M.Doody

AUL 3
Castlelack v Greenwood B, Castlelack, P.Hennessy

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables
as at 15 February 2015

Murphy’s Irish Stout Premier League 
Pld W D L GF GA Pts
Grattan United A 7 5 1 1 17 9 16
Coachford A 8 5 0 3 22 11 15
Pearse Celtic A 8 4 2 2 14 12 14
Glenthorn Celtic A 5 3 1 1 14 9 10
Blarney Street Athletic 8 3 1 4 12 13 10
Glen Celtic  A 5 2 1 2 7 14 7
Killumney United A 8 2 0 6 10 19 6
Greenwood A 9 1 3 5 8 17 6
Kilreen Celtic 3 1 1 1 6 5 4
Park United A 1 0 0 1 1 2 0

Murphy’s Irish Stout Premier A League
Pld W D L GF GA Pts
Village United 11 8 3 0 28 7 27
Innishvilla A 10 8 1 1 27 10 25
Springfield 10 6 2 2 22 8 20
Dillon’s Cross Athletic 13 6 0 7 21 24 18
Carrigtwohill United A 7 4 2 1 16 5 14
Cathedral Celtic 9 4 0 5 15 12 12
Macroom A 9 4 0 5 16 19 12
Castleview 21 1 0 20 5 65 3

Murphy’s Irish Stout League 1
Pld W D L GF GA Pts
Rylane Celtic 11 8 3 0 27 9 27
Fairview 11 8 2 1 27 7 26
Blackstone Rovers 9 6 1 2 27 16 19
Bohemians 12 6 1 5 22 25 19
Kanturk 9 5 2 2 25 12 17
Strand United A 9 4 2 3 19 18 14
Lakewood Athletic A 10 3 1 6 20 21 10
Glenvale 11 3 0 8 15 27 9
Millstreet Celtic 16 0 0 16 2 49 0

Murphy’s Irish Stout League 1A
Pld W D L GF GA Pts
Knockraha 9 7 1 1 21 11 22
St John Bosco A 12 5 5 2 25 18 20
Waterloo A 10 4 3 3 25 16 15
Buttevant 8 4 3 1 15 8 15
UCC A 9 3 3 3 16 15 12
Central Rovers 9 2 3 4 8 8 9
Richmond 9 2 2 5 9 21 8
Greenmount Rangers 6 1 3 2 8 10 6
Dunbar Celtic A 10 0 3 7 13 33 3

Murphy’s Irish Stout League 2
Pld W D L GF GA Pts
Crescent Athletic 12 10 0 2 46 15 30
Rathcoole Rovers 13 9 2 2 38 21 29
Ballincollig 12 8 0 4 28 14 24
CFC Banteer 12 6 1 5 35 22 19
Newmarket Town 10 5 2 3 24 13 17
Leeview Athletic 7 3 2 2 22 14 11
De Courcey Albion 11 3 2 6 19 27 11
Cloughduv Celtic 10 3 1 6 22 30 10
Blackpool Celtic 10 3 0 7 22 22 9
Ballinhassig 13 0 0 13 7 85 0

Murphy’s Irish Stout League 2A
Pld W D L GF GA Pts
Glen Celtic B 8 7 0 1 31 6 21
Knocknaheeney Celtic 8 6 2 0 33 7 20
Park United B 11 6 2 3 18 13 20
Glenthorn Celtic B 12 6 2 4 18 24 20
Shandon Celtic 13 5 2 6 34 25 17
Hillington 13 4 5 4 24 30 17
Grangevale 13 5 2 6 20 28 17
Watergrasshill United 13 4 3 6 23 32 15
Donoughmore Athletic 11 2 2 7 15 29 8
Glanworth United 14 1 4 9 21 43 7

Murphy’s Irish Stout League 3
Pld W D L GF GA Pts
Macroom B 9 7 2 0 38 11 23
Waterloo C 9 7 1 1 29 7 22
St John Bosco C 12 7 1 4 30 18 22
Greenwood B 10 6 2 2 29 20 20
Afton Villa 12 5 3 4 30 19 18
Ard-na-Laoi 12 3 3 6 24 25 12
UCC B 10 3 1 6 22 35 10
Parkview Celtic 10 1 1 8 13 46 4
Castlelack 10 1 0 9 9 43 3

Murphy’s Irish Stout League 3A
Pld W D L GF GA Pts
Carrigtwohill United B 12 10 1 1 36 11 31
Pearse Celtic B 13 9 2 2 30 10 29
Corkbeg 11 7 1 3 17 10 22
City Wanderers 12 4 4 4 15 16 16
Temple United 10 4 2 4 20 21 14
Grattan United B 10 4 1 5 16 18 13
Carrigaline United 13 3 1 9 24 35 10
St John Bosco B 13 3 1 9 20 37 10
Glen Celtic C 14 3 1 10 18 38 10

Murphy’s Irish Stout League 3B
Pld W D L GF GA Pts
Coachford B 14 10 1 3 36 24 31
Innishvilla B 10 7 0 3 28 12 21
Tower 7 7 0 0 22 6 21
Bweeng Celtic 11 6 0 5 25 26 18
Los Zarcos 12 5 1 6 26 25 16
Waterloo B 12 5 1 6 22 24 16
Killumney United B 10 1 1 8 13 29 4
Strand United B 12 1 0 11 15 41 3

Murphy’s Stout Cork AUL Results

14/15 February 2015
FAI Junior Cup 5th Round:
Valeview Shankill FC 2 Leeview Athletic 0.

Munster Junior Cup 5th Round:
Village United 0 St Michael’s 3;
Park United A 1 Tralee Dynamos 2;
Ballingarry 3 Glenthorn Celtic A 3 (Ballingarry won 3-0 on pens aet).

Corinthians Cup 3rd Round:
Greenwood B 4 Blackpool Celtic 0.

County Cup 2nd Round:
Waterloo B 1 Strand United A 1 (Strand won 4-3 on pens aet).

Premier League:
Kilreen Celtic 1 Coachford A 2;
Grattan United A 3 Greenwood A 0;
Killumney United A 1 Blarney Street Athletic 4.

Premier A League:
Carrigtwohill United A v Castleview (off);
Cathedral Celtic 0 Springfield 1;
Innishvilla A 2 Macroom A 1.

AUL 1:
Rylane Celtic 4 Blackstone Rovers 1;
Fairview 2 Kanturk 1;
Lakewood Athletic 4 Bohemians 1.

AUL 1A:
St John Bosco A 2 Central Rovers 1;
Dunbar Celtic 2 Knockraha 4;
Buttevant 4 Waterloo A 1.

AUL 2:
CFC Banteer 6 Cloughduv Celtic 1;
Ballincollig 0 Rathcoole Rovers 2;
Crescent Ath 6 De Courcey Albion 3.

AUL 2A:
Donoughmore Athletic 1 Knocknaheeney Celtic 3;
Grangevale 0 Glen Celtic B 1;
Hillington 1 Park United B 2.

AUL 3:
Macroom B 2 Waterloo C 1;
Castlelack 0 St John Bosco C 1.

AUL 3A:
Carrigaline United 1 St John Bosco B 2;
City Wanderers 0 Corkbeg 2;
Pearse Celtic B 2 Temple United 1;
Glen Celtic C 2 Grattan United B 5.

AUL 3B:
Tower FC 3 Innishvilla B 1;
Strand United B v Killumney United B (off);
Los Zarcos 1 Bweeng Celtic 4.

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Saturday, 21st February K/o 2 p.m., (unless otherwise stated)
AOH Cup 3rd Round
Buttevant v Glenthorn Celtic B, Buttevant, J.Waslh
Kilreen Celtic v Park United A, Murphy’s Farm, G.Stephens

AOH Cup 4th Round
Carrigtwohill United A v Lakewood Athletic, Ballyadam Pk, D.O’Mahony
Greenwood B v Park United B, Lehenaghmore, R,Crean
Glen Celtic B v Pearse Celtic A, Glen Park, Tony Thompson

Corinthians Cup Quarter-Final
Corkbeg v UCC A, Whitegate, Finbarr Murphy

Premier League
Grattan United A v Blarney Street Athletic, O’Neill Pk, Paul O’Sullivan

Premier A League
Village United v Castleview, Silverheights Pk, D.Cronin

AUL 1
Blackstone Rovers v Bohemians, Fairfield, T.Cotter

AUL 1A
Knockraha v Greenmount Rangers, GACA Pitches, Brooklodge, D.Deady
Dunbar Celtic v Richmond, Murphys Farm, John Thompson
St John Bosco A v Waterloo A, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Tony Murphy

AUL 2
Newmarket Town v Blackpool Celtic, Rathcoole, B.Buckley
Cloughduv v Ballincollig, Fr O Driscoll Pk, B.O’Regan

AUL 3A
Carrigaline United v Grattan United B, Ballea Pk, 3.00pm, P.Hennessy

AUL 3B
Killumnney United B v Tower FC, Killeady, D.Donovan
Waterloo B v Coachford B, Whitechurch Community Centre, S.Madine

Sunday, 22nd February, K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup 4th Round
Innishvilla A v Glenthorn Celtic A, Knocknacurra , Innishannon, D.O’Mahony
Crescent Athletic v Knocknaheeney Celtic, Regional Pk, J.Walsh

Corinthians Cup 3rd Round
Shandon Celtic v Temple United, Popham’s Field, John Thompson

Corinthians Cup Quarter-Final
St John Bosco B v Rathcoole Rovers, Billy Ahern Field, Midleton, Paul O’Sullivan

Premier A League
Dillon Cross Athletic v Cathedral Celtic, Silverheights Pk, E.Harte

AUL 1
Strand United A v Kanturk, Ballyanley, G.Stephens
Glenvale v Fairview, Regional Pk, D.Deady

AUL 2
De Courcey Albion v Leeview Athletic, Ballinadee, A.McDonagh

AUL 2A
Grangevale v Donoughmore Athletic, Grangevale Pk, Christopher Braganza
Glanworth United v Hillington, Glanworth, D.Cronin

AUL 3
UCC B v Afton Villa, The Farm, 2.00pm, H.McGovern
Ard-na-Laoi v Macroom B, Leemount, P.Hennessy
Parkview Celtic v Waterloo C, Garryduff, Liam Murphy

AUL 3A
Pearse Celtic  B v City Wanderers, Lehenaghmore, M.Doody

AUL 3B
Los Zarcos v Innishvilla B, Station Rd, Millstreet, Peter O’Sullivan

 

 

 

 

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables as of 8 February 2015

Murphy’s Irish Stout Premier League

Pld W D L GF GA Pts
Pearse Celtic A 8 4 2 2 14 12 14
Grattan United A 6 4 1 1 14 9 13
Coachford A 7 4 0 3 20 10 12
Glenthorn Celtic A 5 3 1 1 14 9 10
Blarney Street Athletic 7 2 1 4 8 12 7
Glen Celtic A 5 2 1 2 7 14 7
Killumney United A 7 2 0 5 9 15 6
Greenwood A 8 1 3 4 8 14 6
Kilreen Celtic 2 1 1 0 5 3 4
Park United A 1 0 0 1 1 2 0


Murphy’s Irish Stout Premier A League

Pld W D L GF GA Pts
Village United 8 5 3 0 19 7 18
Innishvilla A 7 5 1 1 19 9 16
Springfield 8 4 2 2 18 8 14
Dillons Cross Athletic 11 4 0 7 15 24 12
Macroom A 7 3 0 4 12 17 9
Carrigtohill United A 4 1 2 1 7 5 5
Cathedral Celtic 5 1 0 4 6 11 3
Castleview 6 1 0 5 5 20 3


Murphy’s Irish Stout League 1

Pld W D L GF GA Pts
Rylane Celtic 10 7 3 0 23 8 24
Fairview 10 7 2 1 25 6 23
Blackstone Rovers 8 6 1 1 26 12 19
Bohemians 11 6 1 4 21 21 19
Kanturk 8 5 2 1 24 10 17
Strand United 9 4 2 3 19 18 14
Glenvale 11 3 0 8 15 27 9
Lakewood Athletic 9 2 1 6 16 20 7
Millstreet Celtic 16 0 0 16 2 49 0


Murphy’s Irish Stout League 1A

Pld W D L GF GA Pts
Knockraha 8 6 1 1 17 9 19
St John Bosco A 11 4 5 2 23 17 17
Waterloo A 9 4 3 2 24 12 15
Buttevant 7 3 3 1 11 7 12
UCC A 9 3 3 3 16 15 12
Central Rovers 8 2 3 3 7 6 9
Richmond A 9 2 2 5 9 21 8
Greenmount Rangers 6 1 3 2 8 10 6
Dunbar Celtic 9 0 3 6 11 29 3


Murphy’s Irish Stout League 2

Pld W D L GF GA Pts
Crescent Athletic 11 9 0 2 40 12 27
Rathcoole Rovers 12 8 2 2 36 21 26
Ballincollig 11 8 0 3 28 12 24
Newmarket Town 10 5 2 3 24 13 17
CFC Banteer 11 5 1 5 29 21 16
Leeview Athletic 7 3 2 2 22 14 11
De Courcey Albion 10 3 2 5 16 21 11
Cloughduv Celtic 9 3 1 5 21 24 10
Blackpool Celtic 10 3 0 7 22 22 9
Ballinhassig 13 0 0 13 7 85 0


Murphy’s Irish Stout League 2A

Pld W D L GF GA Pts
Glenthorn Celtic B 12 6 2 4 18 24 20
Glen Celtic B 7 6 0 1 30 6 18
Knocknaheeny Celtic 7 5 2 0 30 6 17
Shandon Celtic 13 5 2 6 34 25 17
Park United B 10 5 2 3 16 12 17
Hillington 12 4 5 3 23 28 17
Grangevale 12 5 2 5 20 27 17
Watergrasshill United 13 4 3 6 23 32 15
Donoughmore Athletic 10 2 2 6 14 26 8
Glanworth United 14 1 4 9 21 43 7


Murphy’s Irish Stout League 3

Pld W D L GF GA Pts
Waterloo C 8 7 1 0 28 5 22
Macroom B 8 6 2 0 36 10 20
Greenwood B 10 6 2 2 29 20 20
St John Bosco C 11 6 1 4 29 18 19
Afton Villa 12 5 3 4 30 19 18
Ard-na-Laoi 12 3 3 6 24 25 12
UCC B 10 3 1 6 22 35 10
Parkview Celtic 10 1 1 8 13 46 4
Castlelack 9 1 0 8 9 42 3


Murphy’s Irish Stout League 3A

Pld W D L GF GA Pts
Carrigtohill United B 12 10 1 1 36 11 31
Pearse Celtic B 12 8 2 2 28 9 26
Corkbeg 10 6 1 3 15 10 19
City Wanderers 11 4 4 3 15 14 16
Temple United 9 4 2 3 19 19 14
Grattan United B 9 3 1 5 11 16 10
Carrigaline United 12 3 1 8 23 33 10
Glen Celtic C 13 3 1 9 16 33 10
St John Bosco B 12 2 1 9 18 36 7

Murphy’s Irish Stout League 3B

Pld W D L GF GA Pts
Coachford B 14 10 1 3 36 24 31
Innishvilla B 9 7 0 2 27 9 21
Tower 6 6 0 0 19 5 18
Los Zarcos 11 5 1 5 25 21 16
Waterloo B 12 5 1 6 22 24 16
Bweeng Celtic 10 5 0 5 21 25 15
Killumney United B 10 1 1 8 13 29 4
Strand United B 12 1 0 11 15 41 3

Murphy’s Stout Cork AUL Results

7/8 February 2015
AOH Cup 2nd Round:
Park United A 3 Strand United A 1.

AOH Cup 3rd Round:
Glen Celtic B 2 Newmarket Town 1;
Glenthorn Celtic B v Buttevant (off);
Innishvilla B 1 Killumney United A 1 (Innishvilla B won 7-6 on pens aet);
Rylane Celtic 0 Crescent Athletic 1.

Corinthian’s Cup 2nd Round:
Greenmount Rangers 1 Blackpool Celtic 1 (Blackpool Celtic won on pens 3-2 aet).

Premier League:
Grattan United A 2 Coachford A 3;
Pearse Celtic A 1 Glenthorn Celtic A 4;
Blarney Street Athletic 1 Kilreen Celtic 3.

Premier A League:
Carrigtwohill United A 2 Village United 2;
Dillon’s Cross Athletic v Castleview (off);
Springfield v Macroom A (off);
Cathedral Celtic 2 Innishvilla A 3

AUL 1:
Kanturk v Lakewood Athletic (off);
Bohemians 3 Glenvale 2;

AUL 1A:
Central Rovers 2 Dunbar Celtic 1;
St John Bosco A 1 UCC A 0;
Waterloo A 1 Richmond 1.

AUL 2:
Cloughduv Celtic 2 Leeview Athletic 2;
CFC Banteer 6 Ballinhassig 0;
De Courcey Albion 1 Ballincollig 3.

AUL 2A:
Donoughmore Athletic 0 Park United B 2;
Hillington v Knocknaheeney Celtic (off);
Shandon Celtic 6 Glanworth United 2;
Watergrasshill United 1 Grangevale 2.

AUL 3:
Waterloo C 1 Ard-na-Laoi 0;
Macroom B 6 UCC B 2;
Parkview Celtic 2 St John Bosco C 1;
Castlelack 2 Afton Villa 7.

AUL 3A:
Corkbeg 2 Temple United 0;
Pearse Celtic B 4 St John Bosco B 1;
Carrigtwohill United B 2 Grattan United B 0;
Glen Celtic C 0 City Wanderers 4.

AUL 3B:
Strand United B v Waterloo B (off);
Tower FC 4 Bweeng Celtic 2;
Coachford B 4 Killumney United B 1

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 13th February K/o 7.45 p.m.
AUL 1A
Buttevtant v Waterloo, Buttevant, Tony Thompson

AUL 3A
City Wanderers v Corkbeg, CIT Bishopstown, J.Walsh

Saturday, 14th February K/o 2 p.m. (unless otherwise stated)
FAI Junior Cup 5th Round
Valeview Shankill  FC / Sheilton FC  v  Leeview Ath, Venue Later.

Munster Junior Cup 5th Round
Village United v St Michaels, Mayfield Community School, D.Deady, D.Cronin,Tony Murphy
Park United A v Tralee Dynamos, Brigown, G.Stephens, John Thompson, Finbar Murphy

Corinthians Cup 3rd Round
Greenwood B v Greenmount Rangers / Blackpool Celtic, Leaghanamore, S.Madine

County Cup 2nd Round
Waterloo B v Strand United A, Whitechurch Community Centre, P.Hennessy

Premier League
Kilreen Celtic v Coachford A, Murphys Farm, T.Cottor
Grattan United A v Greenwood A, O’Neill Pk, D.O’Mahony

Premier A League
Carrigtwohill United A v Castleview, Ballyadam Pk, Paul O’Sullivan

AUL 1
Rylane Celtic v Blackstone Rovers, Rylane, Liam Murphy
Fairview v Kanturk, Fairfield, Tony Thompson
Lakewood Athletic v Bohemians, Ovens, B.O’Regan

AUL 1A
St John Bosco A v Central Rovers, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, B.Buckley
Dunbar Celtic v Knockraha, Murphys farm, Paul Braganza

AUL2
CFC Banteer v Coughduv Celtic, Banteer Sports Centre, D.Donovan

AUL 2A
Donoughmore Athletic v Knockanaheeney Celtic, Donoughmore, H.McGovern

AUL 3
Macroom B v Waterloo C, Town Pk, Peter O’Sullivan

AUL 3A
Carrigaline United v St John Bosco B, Ballea Pk, 3.00pm

AUL 3B
Tower FC v Innishvilla B, Killowen
Strand United B v Killumney United B, Ballyanley

Sunday, 15th February K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)

Munster Junior Cup 5th Round
Ballingarry v Glenthorn Celtic A, Ballingarry, 2.00 p.m. DL

Premier League
Killumney United Av Blarney Street Athletic, Killeady, G.Stephens

Premier A League
Cathedral Celtic v Springfield, Fairfield, D.O’Mahony
Innishvilla A v Macroom A, Knocknacurra, Innishannon, John Thompson

AUL 2
Ballincollig v Rathcoole Rovers, Regional Pk, Tony Murphy
Crescent Athletic v De Courey Albion, Regional Pk, Alan MCDonagh

AUL 2A
Grangevale v Glen Celtic B, Grangevale Park, Christopher Braganza
Hillington v Park United B, Hillington Pk, Liam Murphy

AUL 3
Castlelack v St John Bosco C, Castlelack, B.O’Regan

AUL 3A
Pearse Celtic B v Temple United, Leaghanamore, B.Buckley
Glen Celtic C v Grattan United B, Glen Pk, M.Doody

AUL 3B
Los Zarcos v Bweeng Celtic, Station Rd, Millstreet, Paul Braganza

FAI Junior Cup

Seventh Round
Northend Utd v Listowel Celtic
Moyross Celtic (Limerick) v Carrick Utd. (Waterford)
Crumlin Utd v City Utd
St. Michaels FC (Tipperary) v Evergreen FC (Kilkenny)
Sheriff YC (Dublin) v Westport Utd. (Mayo)
Clonmel Town (Tipperary) v Clonmel Celtic (Tipperary)
Donnycarney FC (Dublin) v River Valley Rangers (Dublin)
Villa FC or Liffey Wanderers FC v Sheilton/Vale View Shankill/ Leeview Athletic / Nenagh Celtic
Details of the Quarter Final Draw and Venue will be announced
shortly we are delighted to have Aviva ‘s expertise in profiling and assisting with the arrangements for the Quarter Finals, Semi-Finals and the 2015 FAI Junior Cup Final which will take place in the Aviva Stadium on the 17th of May.

Murphy’s Stout AOH Cup

AOH CUP FOURTH ROUND
Carrigtwohill United A v Lakewood Athletic
Glenthorn Celtic B/Buttevant v Bweeng Celtic
Rylane Celtic/Crescent Athletic v Knocknaheeney Celtic
Kilreen Celtic/Park United A/Strand United A v Macroom A
Greenwood B v Park United B
Central Rovers v Innishvilla B/Killumney United A
Innishvilla A v Glenthorn Celtic A
Glen Celtic B/Newmarket Town v Pearse Celtic A

Murphy’s Stout Cork AUL Results

11 Games on Sunday postponed due to frosty pitches.
31 January/1 February 2015
Munster Junior Cup 4th Round:
Park United A 4 Riverstown/Brooklodge 1.

City Challenge Cup 1st Round:
Knocknaheeney Celtic 6 Blackpool Celtic 1;

City Challenge Cup 2nd Round:
Greenmount Rangers 1 Fairview 1 (Fairview won 3-1 on pens aet);

County Cup 3rd Round:
Newmarket Town 2 St John Bosco C 1 (aet);
Strand United B 1 Corkbeg 5;

Premier League:
Glenthorn Celtic A 3 Greenwood A 1;
Blarney Street Athletic 1 Pearse Celtic A 1;
Glen Celtic A v Grattan United A (off);
Killumney United A v Kilreen Celtic (off).

Premier A League:
Dillons Cross Athletic v Cathedral Celtic (off);
Innishvilla A v Castleview (off);
Macroom A v Carrigtwohill United A (off);
Springfield 2 Village United 2.

AUL 1:
Kanturk 0 Rylane Celtic 0;
Blackstone Rovers 2 Lakewood Athletic 2.

AUL 1A:
Central Rovers 0 Knockraha 1 (abandoned due to weather);
UCC A 1 Richmond 2;
St John Bosco A 2 Dunbar Celtic 2;
Waterloo A v Buttevant (off).

AUL 2:
Cloughduv Celtic 0 Crescent Athletic 2;
Ballincollig 4 Ballinhassig 0;
De Courcey Albion v Leeview Athletic (off).

AUL 2A:
Glen Celtic B 0 Park United B 1;
Shandon Celtic 6 Donoughmore Athletic 1.

AUL 3:
Waterloo C 1 Afton Villa 1;
Greenwood B 2 Macroom B 2;
UCC B 1 Ard-na-Laoi 4;
Castlelack v Parkview Celtic (off).

AUL 3A:
City Wanderers 1 Temple United 1;
St John Bosco B v Grattan United B (off);
Pearse Celtic B 1 Carrigtwohill United B 3.

AUL 3B:
Tower FC 3 Waterloo B 0;
Bweeng Celtic v Killumney United B (off);
Los Zarcos v Innishvilla B (off).

 

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables as at 25 January 2015

Murphy’s Irish Stout Premier League 

Pld W D L GF GA Pts
Pearse Celtic A 7 4 2 1 13 8 14
Grattan United A 5 4 1 0 12 6 13
Coachford A 6 3 0 3 17 8 9
Blarney Street Athletic 6 2 1 3 7 9 7
Glen Celtic A 5 2 1 2 7 14 7
Greenwood A 7 1 3 3 7 11 6
Killumney United A 7 2 0 5 9 15 6
Glenthorn Celtic A 3 1 1 1 7 7 4
Kilreen Celtic 1 0 1 0 2 2 1
Park United A 1 0 0 1 1 2 0


Murphy’s Irish Stout Premier A League 

Pld W D L GF GA Pts
Village United 7 5 2 0 15 3 17
Springfield 7 4 1 2 16 6 13
Innishvilla A 5 3 1 1 13 7 10
Dillons Cross Athletic 11 3 1 7 12 24 10
Macroom A 7 3 0 4 12 17 9
Carrigtwohill United A 3 1 1 1 5 3 4
Cathedral Celtic 4 1 0 3 4 8 3
Castleview 4 1 0 3 5 14 3


Murphy’s Irish Stout League 1

Pld W D L GF GA Pts
Fairview 10 7 2 1 25 6 23
Rylane Celtic 9 7 2 0 23 8 23
Blackstone Rovers 7 6 0 1 24 10 18
Kanturk 7 5 1 1 24 10 16
Bohemians 10 5 1 4 18 19 16
Strand United A 9 4 2 3 19 18 14
Glenvale 10 3 0 7 13 24 9
Lakewood Athletic 8 2 0 6 14 18 6
Millstreet Celtic 16 0 0 16 2 49 0


Murphy’s Irish Stout League 1A

Pld W D L GF GA Pts
Knockraha 8 6 1 1 17 9 19
Waterloo A 8 4 2 2 23 11 14
St John Bosco A 9 3 4 2 20 15 13
Buttevant 7 3 3 1 11 7 12
UCC A 7 3 3 1 15 12 12
Central Rovers 7 1 3 3 5 5 6
Greenmount Rangers 6 1 3 2 8 10 6
Richmond 7 1 1 5 6 19 4
Dunbar Celtic 7 0 2 5 8 25 2


Murphy’s Irish Stout League 2

Pld W D L GF GA Pts
Rathcoole Rovers 12 8 2 2 36 21 26
Crescent Athletic 10 8 0 2 38 12 24
Ballincollig 9 6 0 3 21 11 18
Newmarket Town 10 5 2 3 24 13 17
CFC Banteer 10 4 1 5 23 21 13
De Courcey Albion 9 3 2 4 15 18 11
Leeview Athletic 6 3 1 2 20 12 10
Blackpool Celtic 10 3 0 7 22 22 9
Cloughduv Celtic 7 3 0 4 19 20 9
Ballinhassig 11 0 0 11 7 75 0


Murphy’s Irish Stout League 2A

Pld W D L GF GA Pts
Glenthorn Celtic B 12 6 2 4 18 24 20
Glen Celtic B 6 6 0 0 30 5 18
Knocknaheeney Celtic 7 5 2 0 30 6 17
Hillington 12 4 5 3 23 28 17
Watergrasshill Unnited 12 4 3 5 22 30 15
Grangevale 11 4 2 5 18 26 14
Park United B 8 3 2 3 13 12 11
Shandon Celtic 11 3 2 6 22 22 11
Donoughmore Athletic 8 2 2 4 13 18 8
Glanworth United 13 1 4 8 19 37 7


Murphy’s Irish Stout League 3

Pld W D L GF GA Pts
St John Bosco C 10 6 1 3 28 16 19
Greenwood B 9 6 1 2 27 18 19
Waterloo C 6 6 0 0 26 4 18
Macroom B 6 5 1 0 28 6 16
Afton Villa 10 4 2 4 22 16 14
UCC B 8 3 1 4 19 25 10
Ard-na-Laoi 10 2 3 5 20 23 9
Castlelack 8 1 0 7 7 35 3
Parkview Celtic 9 0 1 8 11 45 1


Murphy’s Irish Stout League 3A

Pld W D L GF GA Pts
Carrigtwohill United B 10 8 1 1 31 10 25
Pearse Celtic B 10 7 2 1 23 5 23
Temple United 7 5 1 1 19 13 16
Corkbeg 9 5 1 3 13 10 16
City Wanderers 9 3 3 3 10 13 12
Grattan United B 8 3 1 4 11 14 10
Carrigaline United 12 3 1 8 23 33 10
Glen Celtic C 12 3 1 8 16 29 10
St John Bosco B 11 1 1 9 14 33 4

Murphy’s Irish Stout League 3B

Pld W D L GF GA Pts
Coachford B 13 9 1 3 32 23 28
Innishvilla B 9 7 0 2 27 9 21
Los Zarcos 11 5 1 5 25 21 16
Waterloo B 11 5 1 5 22 21 16
Bweeng Celtic 9 5 0 4 19 21 15
Tower 4 4 0 0 12 3 12
Killumney United B 9 1 1 7 12 25 4
Strand United B 12 1 0 11 15 41 3

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Saturday, 7th February K/o 2 p.m.
AOH Cup 2nd Round
Park United A v Strand United A, Brigown, G.Stephens

AOH Cup 3rd Round
Glen Celtic B v Newmarket Town, Glen Pk, R.Crean

Corinthians Cup 2nd Round
Greenmount Rangers v Blackpool Celtic, Murphys Farm, B.Buckley

Premier League
Grattan United A v Coachford A, O’Neill Pk, Paul O’Sullivan
Pearse Celtic A v Glenthorn Celtic A, Lehenaghmore, D.Deady
Blarney Street Athletic v Kilreen Celtic, GACA Pitches ,Brooklodge, D. O’Mahony

Premier A League
Carrigtwohill United A v Village United, Ballyadam Pk, John Thompson

AUL 1
Kanturk v Lakewood Athletic, Kanturk, Finbarr Murphy
Bohemians v Glenvale, Fairfield, Tony Thompson

AUL 1A
Central Rovers v Dunbar Celtic, Central Pk, D.Cronin
St John Bosco A v UCC A, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Tony Murphy

AUL 2
Cloughduv Celtic v Leeview Athletic, Fr O’Driscoll Pk, J.Walsh
CFC Banteer v Ballinhassig, Banteer Sports Field, Paul Braganza

AUL 2A
Donoughmore Athletic v Park United B, Donoughmore, P.Hennessy

AUL 3
Waterloo C v Ard-na-Laoi, Whitechurch Community Centre, S.Madine
Macroom B v UCC B, Town Pk, H.McGovern

AUL 3A
Corkbeg v Temple United, Whitegate, Liam Murphy

AUL 3B
Strand United B v Waterloo B, Ballyanley, Peter O’Sullivan
Tower FC v Bweeng Celtic, Killowen, D.Donovan

Sunday, 8th February K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup 3rd Round
Glenthorn Celtic B v Buttevant, Glenthorn Pk, John Thompson
Innishvilla B v Killumney United A, Knocknacurra, Innishannon, E.Harte
Rylane Celtic v Crescent Athletic, Rylane, Liam Murphy

Premier A League
Dillons Cross Athletic v Castleview, Silverheights Pk, Tony Murphy
Springfield v Macroom A, Pat O’Brien Pk, D.O’Mahony
Cathedral Celtic v Innishvilla A, Fairfield, G.Stephens

AUL 1A
Waterloo A v Richmond, Whitechurch Community Centre, D.Deady

AUL 2
De Courcey Albion v Ballincollig, Ballinadee, Christopher Braganza

AUL 2A
Hillington v Knocknaheeney Celtic, Hillington Pk, B.O’Regan
Shandon Celtic v Glanworth United, Pophams Field, A.McDonagh
Watergrasshill United v Grangevale, Skehanagh, Finbar Murphy

AUL 3
Parkview Celtic v St John Bosco C, Garryduff, P.Hennessy
Castlelack v Afton Villa, Castlelack, B.Buckley

AUL 3A
Pearse Celtic B v St John Bosco B, Lehenaghmore, M.Doody
Carrigtwohill United B v Grattan United B, O’Neill Pk, R.Crean
Glen Celtic C v City Wanderers, Glen Pk, Tony Thompson

AUL 3B
Coachford B v Killumney United B, Carrigadrohid, 2.00pm, J.Walsh

Murphy’s Stout Cork AUL Results

24/25 January 2015
AOH Cup 3rd Round:
Glenthorn Celtic A 6 Grattan United A 1;
Leeview Athletic 0 Carrigtwohill United A 3.

Corinthian’s Cup 2nd Round:
Blackpool Celtic v Greenmount Rangers (off).

Corinthians Cup 3rd Round:
Temple United v Shandon Celtic (off);
Rylane Celtic 4 Lakewood Athletic 0;
Rathcoole Rovers 6 Waterloo C 1;
Corkbeg 3 Ballincollig 0;
UCC B 0 St John Bosco B 3;
Glenvale 0 UCC A 1;
Grangevale 0 Coachford B 2.

City Challenge Cup 2nd Round:
Central Rovers 0 Crescent Athletic 4.

County Cup 4th Round:
Kanturk 0 CFC Banteer 2;
St John Bosco A 4 Watergrasshill United 1;
Park United B 5 Macroom B 0;
De Courcey Albion 0 Buttevant 4;
Castlelack 2 Knockraha 5.

Premier League:
Greenwood A 0 Kilreen Celtic A 4 (Abandoned on 55 due to serious injury);
Coachford A 7 Glen Celtic A 0;
Blarney Street Athletic 2 Park United A 1;
Killumney United A 1 Pearse Celtic A 3.

Premier A League:
Castleview 0 Springfield 6;
Cathedral Celtic v Village United (off);
Dillons Cross Athletic 3 Innishvilla A 0.

AUL 1:
Bohemians 0 Fairview 4;
Strand United A v Blackstone Rovers (off).

AUL 1A:
Dunbar Celtic 1 Waterloo A 9.

AUL 2A:
Hillington 2 Donoughmore Ath 2;
Glen Celtic B 7 Glanworth United 1;
Knocknaheeney Celtic 3 Glenthorn Celtic B 0.

AUL 3:
Afton Villa v St John Bosco C (off);
Ard-na-Laoi v Parkview Celtic (off).

AUL 3A:
Carrigaline United 0 City Wanderers 1;
Pearse Celtic B 5 Grattan United B 0;
Glen Celtic C 1 Carrigtwohill United B 2.

AUL 3B:
Tower FC 1 Los Zarcos 0;
Strand United B 2 Bweeng Celtic 4.

MURPHY'S STOUT CORK AUL