Darkness Into Light Walk

DARKNESS INTO LIGHTS WALK

A walk is organized in aid of Pieta House from UCC and Ballyvolane on May 9th.

Pieta House is a non-profit treatment centre for people suffering with mental health issues and helping with suicide prevention – a topic that has affected so many of the youths and teams throughout Cork.

My name is Colin Byrne and I’ll be canvasing the teams for volunteers and stewards to help out with both walks on the night.

If there is anyone interested in helping out, can you please contact me at 086 3028878 or send us a message on Facebook on the Darkness Into Light pages below:

https://www.facebook.com/pages/Darkness-Into-Light-Cork-Ballyvolane/257754367744166?ref=hl

https://www.facebook.com/pages/Darkness-Into-Light-Cork-City/482971288485196?ref=hl

Thanks in advance,

Colin Byrne.

Advertisements

Murphy’s Stout Cork AUL Results

7/8 March 2015
AOH Cup 4th Round:
Glenthorn Celtic A 1 Innishvilla A 2;
Knocknaheeney Celtic 1 Crescent Athletic 2 (aet).

City Challenge Cup Quarter-Final:
UCC A 2 Glen Celtic B 6;
Blackstone Rovers 3 Lakewood Athletic 4;
Fairview 6 Bohemians 0.

Corinthians Cup Quarter-Final:
Coachford B 2 Greenwood B 1.

County Cup Quarter-Final:
Rathcoole Rovers 2 CFC Banteer 0;
St John Bosco A 2 Newmarket Town 1;
Buttevant 1 Knockraha 0;
Park United B 0 Corkbeg 3.

Premier League:
Blarney Street Athletic 2 Coachford A 1;
Grattan United A 4 Kilreen Celtic 0;
Pearse Celtic A 1 Greenwood A 1;
Killumney United A 0 Park United A 2.

Premier A League:
Carrigtwohill United A 1 Macroom A 0;
Village United 4 Dillon’s Cross Athletic 2.

AUL 1:
Kanturk 1 Rylane Celtic 2.

AUL 1A:
Dunbar Celtic v Greenmount Rangers (off);
Richmond 1 Central Rovers 0.

AUL 2:
De Courcey Albion 0 Cloughduv Celtic 3;
Ballincollig v Leeview Athletic (off);
Ballinhassig v Blackpool Celtic (off).

AUL 2A:
Donoughmore Athletic 2 Shandon Celtic 0;
Glanworth United 0 Grangevale 3.

AUL 3:
Afton Villa 2 Macroom B 2;
Waterloo C 2 St John Bosco C 0;
UCC B 3 Castlelack 3;
Ard-na-Laoi 3 Parkview Celtic 0.

AUL 3A:
City Wanderers 1 Carrigtwohill United B 2;
Pearse Celtic B v Carrigaline United (off);
St John Bosco B 6 Grattan United B 0.

AUL 3B:
Strand United B 2 Los Zarcos 4;
Innishvilla B 0 Tower FC 1;
Bweeng Celtic 1 Killumney United B 2.

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 13th March 2015 K/o 7.45 p.m.
AUL 2
Leeview Athletic v De Courcey Albion, Mayfield Community School, J. Walsh

Saturday, 14th March 2015 K/o 2 p.m.
AOH Cup 3rd Round
Park United A v Kilreen Celtic, Brigown, G. Stephens

AOH Cup 4th Round
Pearse Celtic A v Glen Celtic B, Lehenaghmore, D. O’Mahony

Corinthians Cup 4th Round
Rathcoole Rovers v St John Bosco B, Rathcoole, Paul O’Sullivan

City Challenge Cup 2nd Round
Knocknaheeney Celtic v Glenthorn Celtic B, Kilmore Road, R. Fitzgerald

Premier League
Blarney Street Athletic v Greenwood A, GACA Pitches, Brooklodge, D. Deady
Grattan United A v Killumney United A, O’Neill Pk, D. Cronin

AUL 1
Lakewood Athletic v Kanturk, Ovens, T. Cotter
Bohemians v Rylane Celtic, Fairfield, Tony Murphy

AUL 1A
St John Bosco A v Knockraha, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Liam Murphy
Central Rovers v Greenmount Rangers, Central Pk, R. Crean
Richmond v UCC A, Garrandarragh, Wilton, Tony Thompson

AUL 2
Cloughduv Celtic v CFC Banteer, Fr O’Driscoll Pk, B. O’Regan

AUL 3
Waterloo C v Macroom B, Whitechurch Community Centre, B. Buckley
Afton Villa v St John Bosco C, Killeady, S. Madine

AUL 3B
Strand United B v Killumney United B, Ballyanley, D. Donovan

Sunday, 15th March 2015 K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
Corinthians Cup 3rd Round
Shandon Celtic v Temple United, Popham’s Field, D. Deady

Premier League
Glen Celtic A v Glenthorn Celtic A, Glen Pk, D. O’Mahony

Premier A League
Innishvilla A v Springfield, Knocknacurra, Innishannon, G. Stephens
Carrigtwohill United A v Cathedral Celtic, Ballyadam Pk, E. Harte
Dillon’s Cross Athletic v Macroom A, Silverheights Pk, John Thompson

AUL 1
Strand United A v Blackstone Rovers, Ballyanley, Tony Murphy
Glenvale v Fairview, Regional Pk, Paul O’Sullivan

AUL 1A
Waterloo A v Buttevant, Whitechurch Community Centre, D. Cronin

AUL 2
Blackpool Celtic v Crescent Ath, Temple Pk, Paul Braganza

AUL 2A
Park United B v Glanworth United, Brigown, Finbarr Murphy
Hillington v Grangevale, Hillington Pk, Christopher Braganza

AUL 3
Castlelack v Parkview Celtic, Castlelack, A. McDonagh
Greenwood B v UCC B, Lehenaghmore, M. Doody

AUL 3A
Grattan United B v Corkbeg, O’Neill Pk, P. Hennessy

AUL 3B
Coachford B v Tower FC, Carrigadrohid, 2.00pm, Liam Murphy
Los Zarcos v Waterloo B, Station Rd, Millstreet, Peter O’ Sullivan
Bweeng Celtic v Innishvilla, Bweeng Sports Centre, H. McGovern

Murphy’s Stout Cork AUL Results

28 February/1 March 2015
AOH Cup 4th Round:
Central Rovers 4 Innishvilla B 1;
Glenthorn Celtic B 4 Bweeng Celtic 1.

Corinthians Cup 3rd round:
Temple United v Shandon Celtic off).

City Challenge Cup 2nd Round:
UCC A 2 Grattan United B 1 (aet).

County Cup 3rd Round:
Rathcoole Rovers 4 Strand United A 3.

Premier League:
Pearse Celtic A 4 Coachford A 0;
Park United A v Greenwood A (off);
Blarney Street Athletic 2 Glenthorn Celtic A 3;
Kilreen Celtic A 5 Killumney United A 0;
Glen Celtic A v Grattan United A (off).

Premier A League:
Village United 3 Springfield 2;
Innishvilla A v Carrigtwohill United A (off).

AUL 1:
Fairview v Blackstone Rovers (off);
Bohemians v Rylane Celtic (off);
Glenvale v Kanturk (off).

AUL 1A:
Greenmount Rangers 1 Waterloo 1;
Buttevant 2 Richmond 2.

AUL 2:
Leeview Athletic 3 Newmarket Town 1;
Ballincollig v Crescent Athletic (off);
De Courcey Albion v CFC Banteer (off);
Ballinhassig v Cloughduv (off).

AUL 2A:
Glen Celtic B v Hillington (off);
Knocknaheeny Celtic 5 Grangevale 0;
Watergrasshill United v Park United B (off).

AUL 3:
Macroom B 3 St John Bosco C 2;
Waterloo C v UCC B (off);
Castlelack v Greenwood (off).

AUL 3A:
Corkbeg v Carrigtwohill Utd (off).

AUL 3B:
Killumney United B 3 Los Zarcos 2;
Strand United v Tower FC (off).

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 6th March K/o 7.45 p.m.
County Cup Quarter-Final
Buttevant v Knockraha, Buttevant, B.O’Regan

Saturday, 7th March K/o 2 p.m.
AOH Cup 4th Round
Glenthorn Celtic A v Innishvilla A, Glenthorn Park, D.O’Mahony
Knocknaheeney Celtic v Crescent Athletic, Kilmore Road, B.Buckley

City Challenge Cup Quarter-Final
UCC A/Grattan United B v Glen Celtic B, Venue Later, Liam Murphy
Blackstone Rovers v Lakewood Athletic, Fairfield, Finbarr Murphy

County Cup Quarter-Final
Rathcoole Rovers v CFC Banteer, Rathcoole, Provisional, J.Walsh
St Johns Bosco A v Newmarket Town, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Tony Thompson

Premier League
Blarney Street Athletic v Coachford A, GACA Pitches Brooklodge, T.Cotter
Grattan United A v Kilreen Celtic, O’Neill Pk, D.Deady
Pearse Celtic A v Greenwood A, Lehenaghmore, G.Stephens

Premier A League
Carrigtwohill United A v Macroom A, Ballyadam Pk, D.Cronin
Village United v Dillon;s Cross Athletic, Silverheights Pk , Tony Murphy

AUL 1
Kanturk v Rylane Celtic, Kanturk, R.Crean

AUL 1A
Dunbar Celtic v Greenmount  Rangers, Murphys Farm,  Paul O’Sullivan
Richmond v Central Rovers, Garrandarragh, Wilton. John Thompson

AUL 2A
Donoughmore Athletic v  Shandon Celtic. Donoughmore. B.O’Regan

AUL 3
Afton Villa V Macroom B, Killeady. H.McGovern
Waterloo C v St John Bosco C, Whitechurch Community School, S.Madine

AUL 3B
Strand United B v Los Zarcos. Ballyanley, D.Donovan
Innishvilla B v Tower FC, Knocknacurra, Innishannon, Peter O’Sullivan

Sunday, 8th March K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
Corinthians Cup Quarter-Final
Coachford B v Greenwood B, Carrigadrohid, 2.00pm, R.Fitzgerald

City Challenge Cup Quarter-Final
Fairview v Bohemians, Fairfield, D. O’Mahony

County Cup  Quarter-Final
Park United B v Corkbeg, Brigown, R.Crean

Premier League
Killumney United A v Park United A, The Farm, E.Harte

AUL 2
De Courcey Albion v Cloughduv Celtic, Ballinadee, A.McDonagh
Ballincollig v Leeview Ath, Regional Pk, Christopher Braganza.
Ballinhassig v Blackpool Celtic, Gortnaglough, R.Fitzgerald

AUL 2A
Glanworth United v Grangevale, Glanworth, Tony Thompson

AUL 3
UCC B v Castlelack, The Farm. 2.00ppm, H.McGovern
Ard-na-Laoi v Parkview Celtic, Leemount, M.Doody

AUL 3A
City Wanderers v Carrigtwohill United B, Ballyadam, Pk, P.Hennessy
Pearse Celtic B v Carrigaline United, Lehenaghmore, Paul Braganza
St John Bosco B v Grattan United B, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Provisional, Barry Buckley

AUL 3B
Bweeng  Celtic v Killumney United B, Bweeng Sports Centre, Liam Murphy

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

FIXTURE ADJUSTMENTS FOR NEXT WEEKEND:

Friday, February 27. 7.45 p.m. (unless otherwise stated)
The following fixture is OFF:
AOH Cup 4th Round:
Buttevant v Bweeng Celtic, R. Crean.

The following fixture is ON:
AUL 1A:
Buttevant v Richmond, R. Crean.

Saturday, February 28. 2 p.m. (unless otherwise stated)
The following fixtures are OFF:
AOH Cup 4th Round:
Kilreen Celtic\Park United A v Macroom A, Paul O’Sullivan.

Corinthian’s Cup quarter-final:
Lakewood Athletic v Shandon Celtic \ Temple, Ovens, John Thompson.

City Challenge Cup 2nd Round:
Knocknaheeney Celtic v Glenthorn Celtic B, Kilmore Road, R.Crean.

AUL 3A:
Temple United v St John Bosco B, Temple Park, P. Hennessy.

The following fixtures are ON:
Premier League:
Park United v Greenwood, Brigown, Tony Murphy;
Kilreen Celtic v Killumney United, Murphy’s Farm, Tony Murphy.

The following are additional fixtures:
Corinthian’s Cup 3rd Round:
Temple United v Shandon Celtic, Temple Park, John Thompson.

AUL 2A:
Knocknaheeney Celtic v Grangevale, Kilmore Road, R. Crean.

Sunday, February 29, 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
The following fixture is ON:
AOH Cup 4th Round:
Glenthorn Celtic B v Bweeng Celtic B, Glenthorn Park, T. Thompson.

Murphy’s Stout Cork AUL Results

21/22 February 2015
(17 games cancelled due to the bad weather over the weekend)
AOH Cup 3rd Round:
Buttevant 0 Glenthorn Celtic B 2;
Kilreen Celtic v Park Utd A (off).

AOH Cup 4th Round:
Carrigtwohill United A 6 Lakewood Athletic 2;
Greenwood B 1 Park United B 4;
Glen Celtic B v Pearse Celtic A (off);
Innishvilla A v Glenthorn Celtic A (off);
Crescent Athletic v Knocknaheeney Celtic (off).

Corinthian’s Cup 3rd Round:
Shandon Celtic v Temple United (off).

Corinthians Cup Quarter-Final:
Corkbeg 0 UCC A 1;
St John Bosco B v Rathcoole Rovers (off).

Premier League:
Grattan United A 1 Blarney Street Athletic 1;

Premier A League:
Dillon Cross Athletic v Cathedral Celtic (off).

AUL 1:
Blackstone Rovers 4 Bohemians 3;
Strand United A v Kanturk (off);
Glenvale v Fairview (off).

AUL 1A:
Knockraha 3 Greenmount Rangers 0;
Dunbar Celtic v Richmond (off);
St John Bosco A 1 Waterloo A 2.

AUL 2:
Newmarket Town v Blackpool Celtic (off);
Cloughduv Celtic 7 Ballincollig 1;
De Courcey Albion v Leeview Ath (off).

AUL 2A:
Grangevale v Donoughmore Athletic (off);
Glanworth United v Hillington (off).

AUL 3:
UCC B 0 Afton Villa 3;
Ard-na-Laoi 2 Macroom B 1;
Parkview Celtic 2 Waterloo C 3.

AUL 3A:
Carrigaline United 4 Grattan United B 3;
Pearse Celtic B 2 City Wanderers 1.

AUL 3B:
Killumney United B 1 Tower FC 2;
Waterloo B v Coachford B (off);
Los Zarcos v Innishvilla B (off).

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Friday, 27th February 2015 K/o 7.45 p.m.
AOH Cup 4th Round
Buttevant v Bweeng Celtic, Buttevant, Provisional, R.Crean

AUL 1A
Buttevant v Richmond, Buttevant, Provisional, R.Crean

AUL 2
Leeview Athletic v Newmarket Town, Mayfield Community School, J.Walsh

Saturday, 28th February 2014 K/o 2 p.m.
AOH Cup 4th Round
Kilreen Celtic/Park United A v Macroom A, Venue Later, Paul O’Sullivan
Central Rovers v Innishvilla B, Central Pk, Liam Murphy

Corinthians Cup Quarter-Final
Lakewood Athletic v Shandon Celtic / Temple Utd, Ovens, John Thompson

City Challenge Cup 2nd Round
UCC A v Grattan United B, The Farm, Finbarr Murphy
Knocknaheeney Celtic v Glenthorn Celtic B, Kilmore Road, Provisional, R.Crean

County Cup 3rd Round
Rathcoole Rovers v Strand Utd A, Rathcoole, B.O’Regan

Premier League
Pearse Celtic A v Coachford A, Lehenaghmore, D.Cronin
Park United A v Greenwood A, Brigown, Provisional, Tony Murphy
Blarney Street Athletic v Glenthorn Celtic A, GACA Pitches, Brooklodge, G.Stephens
Kilreen Celtic v Killumney United A, Murphys Farm, Provisional, Tony Murphy

Premier A League
Village United v Springfield, Silverheights Pk, D.O’Mahony

AUL 1
Fairview v Blackstone Rovers, Fairfield, T.Cotter

AUL 1A
Greenmount Rangers v Waterloo A, Murphys Farm, E.Harte

AUL 2A
Glen Celtic B v Hillington, Glen Pk, Tony Thompson

AUL 3
Macroom B v St John Bosco C, Town Pk, B.Buckley
Waterloo C v UCC B, Whitechurch Community Centre, D.Donovan

AUL 3A
Corkbeg v Carrigtwohill United B, Whitegate, Paul Braganza
Temple United v St John Bosco B, Temple Pk, Provisional, P.Hennessy

AUL 3B
Killumney United B v Los Zarcos, Killeady, Peter O’Sullivan
Strand United B v Tower FC, Ballyanley, H.McGovern

Sunday 1st March 2015 K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup 4th Round
Glenthorn Celtic B v Bweeng Celtic, Glenthorn Pk, Provisional, T.Thompson

Premier League
Glen Celtic A v Grattan United A, Glen Pk, G.Stephens

Premier A League
Innishvilla A v Carrigtwohill United A, Knocknacurra, Innishannon, D.O’Mahony

AUL 1
Bohemians v Rylane Celtic A, Fairfield, Christopher Braganza
Glenvale v Kanturk, Regional Pk, Paul O’Sullivan

AUL 2
Ballincollig v Crescent Athletic, Regional Pk, R.Fitzgerald
De Courcey Albion v CFC Banteer, Ballinadee, Finbarr Murphy
Ballinhassig v Cloughduv Celtic, Gortnaglough, Liam Murphy

AUL 2A
Watergrasshill United v Park United B, Skehanagh, M.Doody

AUL 3
Castlelack v Greenwood B, Castlelack, P.Hennessy

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables
as at 15 February 2015

Murphy’s Irish Stout Premier League 
Pld W D L GF GA Pts
Grattan United A 7 5 1 1 17 9 16
Coachford A 8 5 0 3 22 11 15
Pearse Celtic A 8 4 2 2 14 12 14
Glenthorn Celtic A 5 3 1 1 14 9 10
Blarney Street Athletic 8 3 1 4 12 13 10
Glen Celtic  A 5 2 1 2 7 14 7
Killumney United A 8 2 0 6 10 19 6
Greenwood A 9 1 3 5 8 17 6
Kilreen Celtic 3 1 1 1 6 5 4
Park United A 1 0 0 1 1 2 0

Murphy’s Irish Stout Premier A League
Pld W D L GF GA Pts
Village United 11 8 3 0 28 7 27
Innishvilla A 10 8 1 1 27 10 25
Springfield 10 6 2 2 22 8 20
Dillon’s Cross Athletic 13 6 0 7 21 24 18
Carrigtwohill United A 7 4 2 1 16 5 14
Cathedral Celtic 9 4 0 5 15 12 12
Macroom A 9 4 0 5 16 19 12
Castleview 21 1 0 20 5 65 3

Murphy’s Irish Stout League 1
Pld W D L GF GA Pts
Rylane Celtic 11 8 3 0 27 9 27
Fairview 11 8 2 1 27 7 26
Blackstone Rovers 9 6 1 2 27 16 19
Bohemians 12 6 1 5 22 25 19
Kanturk 9 5 2 2 25 12 17
Strand United A 9 4 2 3 19 18 14
Lakewood Athletic A 10 3 1 6 20 21 10
Glenvale 11 3 0 8 15 27 9
Millstreet Celtic 16 0 0 16 2 49 0

Murphy’s Irish Stout League 1A
Pld W D L GF GA Pts
Knockraha 9 7 1 1 21 11 22
St John Bosco A 12 5 5 2 25 18 20
Waterloo A 10 4 3 3 25 16 15
Buttevant 8 4 3 1 15 8 15
UCC A 9 3 3 3 16 15 12
Central Rovers 9 2 3 4 8 8 9
Richmond 9 2 2 5 9 21 8
Greenmount Rangers 6 1 3 2 8 10 6
Dunbar Celtic A 10 0 3 7 13 33 3

Murphy’s Irish Stout League 2
Pld W D L GF GA Pts
Crescent Athletic 12 10 0 2 46 15 30
Rathcoole Rovers 13 9 2 2 38 21 29
Ballincollig 12 8 0 4 28 14 24
CFC Banteer 12 6 1 5 35 22 19
Newmarket Town 10 5 2 3 24 13 17
Leeview Athletic 7 3 2 2 22 14 11
De Courcey Albion 11 3 2 6 19 27 11
Cloughduv Celtic 10 3 1 6 22 30 10
Blackpool Celtic 10 3 0 7 22 22 9
Ballinhassig 13 0 0 13 7 85 0

Murphy’s Irish Stout League 2A
Pld W D L GF GA Pts
Glen Celtic B 8 7 0 1 31 6 21
Knocknaheeney Celtic 8 6 2 0 33 7 20
Park United B 11 6 2 3 18 13 20
Glenthorn Celtic B 12 6 2 4 18 24 20
Shandon Celtic 13 5 2 6 34 25 17
Hillington 13 4 5 4 24 30 17
Grangevale 13 5 2 6 20 28 17
Watergrasshill United 13 4 3 6 23 32 15
Donoughmore Athletic 11 2 2 7 15 29 8
Glanworth United 14 1 4 9 21 43 7

Murphy’s Irish Stout League 3
Pld W D L GF GA Pts
Macroom B 9 7 2 0 38 11 23
Waterloo C 9 7 1 1 29 7 22
St John Bosco C 12 7 1 4 30 18 22
Greenwood B 10 6 2 2 29 20 20
Afton Villa 12 5 3 4 30 19 18
Ard-na-Laoi 12 3 3 6 24 25 12
UCC B 10 3 1 6 22 35 10
Parkview Celtic 10 1 1 8 13 46 4
Castlelack 10 1 0 9 9 43 3

Murphy’s Irish Stout League 3A
Pld W D L GF GA Pts
Carrigtwohill United B 12 10 1 1 36 11 31
Pearse Celtic B 13 9 2 2 30 10 29
Corkbeg 11 7 1 3 17 10 22
City Wanderers 12 4 4 4 15 16 16
Temple United 10 4 2 4 20 21 14
Grattan United B 10 4 1 5 16 18 13
Carrigaline United 13 3 1 9 24 35 10
St John Bosco B 13 3 1 9 20 37 10
Glen Celtic C 14 3 1 10 18 38 10

Murphy’s Irish Stout League 3B
Pld W D L GF GA Pts
Coachford B 14 10 1 3 36 24 31
Innishvilla B 10 7 0 3 28 12 21
Tower 7 7 0 0 22 6 21
Bweeng Celtic 11 6 0 5 25 26 18
Los Zarcos 12 5 1 6 26 25 16
Waterloo B 12 5 1 6 22 24 16
Killumney United B 10 1 1 8 13 29 4
Strand United B 12 1 0 11 15 41 3

Murphy’s Stout Cork AUL Results

14/15 February 2015
FAI Junior Cup 5th Round:
Valeview Shankill FC 2 Leeview Athletic 0.

Munster Junior Cup 5th Round:
Village United 0 St Michael’s 3;
Park United A 1 Tralee Dynamos 2;
Ballingarry 3 Glenthorn Celtic A 3 (Ballingarry won 3-0 on pens aet).

Corinthians Cup 3rd Round:
Greenwood B 4 Blackpool Celtic 0.

County Cup 2nd Round:
Waterloo B 1 Strand United A 1 (Strand won 4-3 on pens aet).

Premier League:
Kilreen Celtic 1 Coachford A 2;
Grattan United A 3 Greenwood A 0;
Killumney United A 1 Blarney Street Athletic 4.

Premier A League:
Carrigtwohill United A v Castleview (off);
Cathedral Celtic 0 Springfield 1;
Innishvilla A 2 Macroom A 1.

AUL 1:
Rylane Celtic 4 Blackstone Rovers 1;
Fairview 2 Kanturk 1;
Lakewood Athletic 4 Bohemians 1.

AUL 1A:
St John Bosco A 2 Central Rovers 1;
Dunbar Celtic 2 Knockraha 4;
Buttevant 4 Waterloo A 1.

AUL 2:
CFC Banteer 6 Cloughduv Celtic 1;
Ballincollig 0 Rathcoole Rovers 2;
Crescent Ath 6 De Courcey Albion 3.

AUL 2A:
Donoughmore Athletic 1 Knocknaheeney Celtic 3;
Grangevale 0 Glen Celtic B 1;
Hillington 1 Park United B 2.

AUL 3:
Macroom B 2 Waterloo C 1;
Castlelack 0 St John Bosco C 1.

AUL 3A:
Carrigaline United 1 St John Bosco B 2;
City Wanderers 0 Corkbeg 2;
Pearse Celtic B 2 Temple United 1;
Glen Celtic C 2 Grattan United B 5.

AUL 3B:
Tower FC 3 Innishvilla B 1;
Strand United B v Killumney United B (off);
Los Zarcos 1 Bweeng Celtic 4.

Murphy’s Stout Cork AUL Fixtures

Saturday, 21st February K/o 2 p.m., (unless otherwise stated)
AOH Cup 3rd Round
Buttevant v Glenthorn Celtic B, Buttevant, J.Waslh
Kilreen Celtic v Park United A, Murphy’s Farm, G.Stephens

AOH Cup 4th Round
Carrigtwohill United A v Lakewood Athletic, Ballyadam Pk, D.O’Mahony
Greenwood B v Park United B, Lehenaghmore, R,Crean
Glen Celtic B v Pearse Celtic A, Glen Park, Tony Thompson

Corinthians Cup Quarter-Final
Corkbeg v UCC A, Whitegate, Finbarr Murphy

Premier League
Grattan United A v Blarney Street Athletic, O’Neill Pk, Paul O’Sullivan

Premier A League
Village United v Castleview, Silverheights Pk, D.Cronin

AUL 1
Blackstone Rovers v Bohemians, Fairfield, T.Cotter

AUL 1A
Knockraha v Greenmount Rangers, GACA Pitches, Brooklodge, D.Deady
Dunbar Celtic v Richmond, Murphys Farm, John Thompson
St John Bosco A v Waterloo A, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, Tony Murphy

AUL 2
Newmarket Town v Blackpool Celtic, Rathcoole, B.Buckley
Cloughduv v Ballincollig, Fr O Driscoll Pk, B.O’Regan

AUL 3A
Carrigaline United v Grattan United B, Ballea Pk, 3.00pm, P.Hennessy

AUL 3B
Killumnney United B v Tower FC, Killeady, D.Donovan
Waterloo B v Coachford B, Whitechurch Community Centre, S.Madine

Sunday, 22nd February, K/o 10.45 a.m. (unless otherwise stated)
AOH Cup 4th Round
Innishvilla A v Glenthorn Celtic A, Knocknacurra , Innishannon, D.O’Mahony
Crescent Athletic v Knocknaheeney Celtic, Regional Pk, J.Walsh

Corinthians Cup 3rd Round
Shandon Celtic v Temple United, Popham’s Field, John Thompson

Corinthians Cup Quarter-Final
St John Bosco B v Rathcoole Rovers, Billy Ahern Field, Midleton, Paul O’Sullivan

Premier A League
Dillon Cross Athletic v Cathedral Celtic, Silverheights Pk, E.Harte

AUL 1
Strand United A v Kanturk, Ballyanley, G.Stephens
Glenvale v Fairview, Regional Pk, D.Deady

AUL 2
De Courcey Albion v Leeview Athletic, Ballinadee, A.McDonagh

AUL 2A
Grangevale v Donoughmore Athletic, Grangevale Pk, Christopher Braganza
Glanworth United v Hillington, Glanworth, D.Cronin

AUL 3
UCC B v Afton Villa, The Farm, 2.00pm, H.McGovern
Ard-na-Laoi v Macroom B, Leemount, P.Hennessy
Parkview Celtic v Waterloo C, Garryduff, Liam Murphy

AUL 3A
Pearse Celtic  B v City Wanderers, Lehenaghmore, M.Doody

AUL 3B
Los Zarcos v Innishvilla B, Station Rd, Millstreet, Peter O’Sullivan

 

 

 

 

Murphy’s Stout Cork AUL Tables

Murphy’s Stout Cork AUL Tables as of 8 February 2015

Murphy’s Irish Stout Premier League

Pld W D L GF GA Pts
Pearse Celtic A 8 4 2 2 14 12 14
Grattan United A 6 4 1 1 14 9 13
Coachford A 7 4 0 3 20 10 12
Glenthorn Celtic A 5 3 1 1 14 9 10
Blarney Street Athletic 7 2 1 4 8 12 7
Glen Celtic A 5 2 1 2 7 14 7
Killumney United A 7 2 0 5 9 15 6
Greenwood A 8 1 3 4 8 14 6
Kilreen Celtic 2 1 1 0 5 3 4
Park United A 1 0 0 1 1 2 0


Murphy’s Irish Stout Premier A League

Pld W D L GF GA Pts
Village United 8 5 3 0 19 7 18
Innishvilla A 7 5 1 1 19 9 16
Springfield 8 4 2 2 18 8 14
Dillons Cross Athletic 11 4 0 7 15 24 12
Macroom A 7 3 0 4 12 17 9
Carrigtohill United A 4 1 2 1 7 5 5
Cathedral Celtic 5 1 0 4 6 11 3
Castleview 6 1 0 5 5 20 3


Murphy’s Irish Stout League 1

Pld W D L GF GA Pts
Rylane Celtic 10 7 3 0 23 8 24
Fairview 10 7 2 1 25 6 23
Blackstone Rovers 8 6 1 1 26 12 19
Bohemians 11 6 1 4 21 21 19
Kanturk 8 5 2 1 24 10 17
Strand United 9 4 2 3 19 18 14
Glenvale 11 3 0 8 15 27 9
Lakewood Athletic 9 2 1 6 16 20 7
Millstreet Celtic 16 0 0 16 2 49 0


Murphy’s Irish Stout League 1A

Pld W D L GF GA Pts
Knockraha 8 6 1 1 17 9 19
St John Bosco A 11 4 5 2 23 17 17
Waterloo A 9 4 3 2 24 12 15
Buttevant 7 3 3 1 11 7 12
UCC A 9 3 3 3 16 15 12
Central Rovers 8 2 3 3 7 6 9
Richmond A 9 2 2 5 9 21 8
Greenmount Rangers 6 1 3 2 8 10 6
Dunbar Celtic 9 0 3 6 11 29 3


Murphy’s Irish Stout League 2

Pld W D L GF GA Pts
Crescent Athletic 11 9 0 2 40 12 27
Rathcoole Rovers 12 8 2 2 36 21 26
Ballincollig 11 8 0 3 28 12 24
Newmarket Town 10 5 2 3 24 13 17
CFC Banteer 11 5 1 5 29 21 16
Leeview Athletic 7 3 2 2 22 14 11
De Courcey Albion 10 3 2 5 16 21 11
Cloughduv Celtic 9 3 1 5 21 24 10
Blackpool Celtic 10 3 0 7 22 22 9
Ballinhassig 13 0 0 13 7 85 0


Murphy’s Irish Stout League 2A

Pld W D L GF GA Pts
Glenthorn Celtic B 12 6 2 4 18 24 20
Glen Celtic B 7 6 0 1 30 6 18
Knocknaheeny Celtic 7 5 2 0 30 6 17
Shandon Celtic 13 5 2 6 34 25 17
Park United B 10 5 2 3 16 12 17
Hillington 12 4 5 3 23 28 17
Grangevale 12 5 2 5 20 27 17
Watergrasshill United 13 4 3 6 23 32 15
Donoughmore Athletic 10 2 2 6 14 26 8
Glanworth United 14 1 4 9 21 43 7


Murphy’s Irish Stout League 3

Pld W D L GF GA Pts
Waterloo C 8 7 1 0 28 5 22
Macroom B 8 6 2 0 36 10 20
Greenwood B 10 6 2 2 29 20 20
St John Bosco C 11 6 1 4 29 18 19
Afton Villa 12 5 3 4 30 19 18
Ard-na-Laoi 12 3 3 6 24 25 12
UCC B 10 3 1 6 22 35 10
Parkview Celtic 10 1 1 8 13 46 4
Castlelack 9 1 0 8 9 42 3


Murphy’s Irish Stout League 3A

Pld W D L GF GA Pts
Carrigtohill United B 12 10 1 1 36 11 31
Pearse Celtic B 12 8 2 2 28 9 26
Corkbeg 10 6 1 3 15 10 19
City Wanderers 11 4 4 3 15 14 16
Temple United 9 4 2 3 19 19 14
Grattan United B 9 3 1 5 11 16 10
Carrigaline United 12 3 1 8 23 33 10
Glen Celtic C 13 3 1 9 16 33 10
St John Bosco B 12 2 1 9 18 36 7

Murphy’s Irish Stout League 3B

Pld W D L GF GA Pts
Coachford B 14 10 1 3 36 24 31
Innishvilla B 9 7 0 2 27 9 21
Tower 6 6 0 0 19 5 18
Los Zarcos 11 5 1 5 25 21 16
Waterloo B 12 5 1 6 22 24 16
Bweeng Celtic 10 5 0 5 21 25 15
Killumney United B 10 1 1 8 13 29 4
Strand United B 12 1 0 11 15 41 3

MURPHY'S STOUT CORK AUL