Tag Archives: Munster Junior Cup

Munster Junior Cup

The draw for the first round of the Munster Junior Cup resulted as follows:

Tower FC v Watergrasshill United
City Wanderers v Innishvilla
Lakewood Athletic v Parkview Celtic
Glenthorn Celtic B v Leeview Athletic
Springfield  v Grattan United B
Cathedral Celtic v Rylane Celtic
Donoughmore Athletic v Glen Celtic
Glenthorn Celtic A v Macroom B
Coachford  v Kanturk
Dunbar Celtic  v Los Zarcos FC
Buttevant AFC v Greenwood
Bohemians v Waterloo
Grattan United “A”v Rathcoole Rovers
Richmond FC v Carrigtwohill United B
Carrigtwohill United A v Killumney Utd
Knocknaheeney Celtic v Macroom A
Village United v Kilmichael Rovers

Advertisements

Munster Junior Cup

The draw for the fifth round of the Munster Junior Cup resulted as follows:
St Michael’s or St Saviours v Murroe or Grattan United
Newmarket Celtic “A” or Cappamore Celtic v Everton or Drinagh Rgs
Rockmount or Sporting Ennistymon v Carew Park or Pike Rvs
Nenagh Celtic or Peake Villa v Thurles Town or Broadford Utd
Fairview Rgs “A” or Carrick Utd “B” v St John Bosco or Hill Celtic
CG Killarney or Janesboro v Kanturk or Pearse Celtic “A”
Cahir Park or Avondale Utd v Southend Utd
Waterford Crystal or Youghal Utd v Killarney Celtic or Ballingarry
Games to take place on or before 10th/11th February 2018.

The draw for the quarter-final of the Munster Junior Cup resulted as follows:
Newmarket Celtic “A” or Cappamore Celtic or Everton or Drinagh Rgs
v
St Michael’s or St Saviours or Murroe or Grattan United

Cahir Park or Avondale Utd or Southend Utd
v
Waterford Crystal or Youghal Utd or Killarney Celtic or Ballingarry

CG Killarney or Janesboro or Kanturk or Pearse Celtic “A”
v
Nenagh Celtic or Peake Villa or Thurles Town or Broadford Utd

Fairview Rgs “A” or Carrick Utd “B” or St John Bosco or Hill Celtic
v
Rockmount or Sporting Ennistymon or Carew Park or Pike Rvs
Games to take place on or before 10th/11th March 2018.

 

Munster Junior Cup

Munster Junior Cup – Fifth and Sixth Round draws resulted as follows:

Fifth Round Draw  2016-2017
BT Harps/Nenagh AFC v Killarney Celtic/Ringmahon Rgs B
Prospect Priory/Aisling Annacotty A v Carew Park/Avenue Utd A
Dungarvan Utd/Tipperary Town v Kilmallock Utd/Ringmahon Rgs A
Broadford Utd/Tower FC v Abbeyfeale Utd/Youghal Utd
Shannon Hibernians/Thurles Town v Park United/Pike Rvs
Ballinroad/Doolans Cow v Grattan United/Glenthorn Celtic B
Fairview Rgs/Coole FC v Waterford Crystal/Drinagh Rgs
Coachford/Hibernians v Peake Villa/St Michael’s
Games to take place on or before 11/12 February 2017

Quarter Final Draw  2016-2017
Ballinroad/Doolans Cow/Grattan United/Glenthorn Celtic B
v
Shannon Hibernians/Thurles/Town/Park United/Pike Rvs

Broadford Utd/Tower FC/Abbeyfeale Utd/Youghal Utd
v
Prospect Priory/Aisling Annacotty A/Carew Park/Avenue Utd A

BT Harps/Nenagh AFC/Killarney Celtic/Ringmahon Rgs B
v
Fairview Rgs/Coole FC/Waterford Crystal/Drinagh Rgs

Dungarvan Utd/Tipperary Town/Kilmallock Utd/Ringmahon Rgs A
v
Coachford/Hibernians/Peake Villa/St Michael’s
Games to take place on or before 11/12 March 2017

Munster Junior Cup

The draw for the Fourth Round of the Munster Junior Cup 2016/17 resulted as follows:

Abbeyfeale Utd v Youghal Utd/UCC Utd
(Limerick Desmond)           (MSL)/(Cork B&S Lge)

Carew Park v Avenue Utd A/Bridge Utd A/Shannon Tn A
(Limerick)        (Clare)

Kilmallock Utd v Ringmahon Rgs A
(Limerick)              (MSL)

Dungarvan Utd v St Nicholas/Tipperary Town
(Waterford)             (Tipp South)

Grattan United v Glenthorn Celtic B
(Cork AUL)             (Cork AUL)

Waterford Crystal v Drinagh Rgs
(Waterford)                  (West Cork)

Coachford v Hibernians
(Cork AUL)    (Waterford)

Prospect Priory v Aisling Annacotty A
(Limerick)               (Limerick)

Broadford Utd v Tower FC
(Limerick Des)      (Cork AUL)

Ballinroad v Doolans Cow
(Waterford)   (Cork B&S Lge)

Dingle Bay Rvs/Killarney Celtic v Ringmahon Rgs B
(Kerry)                                                    (MSL)

Fairview Rgs v Coole FC
(Limerick)          (Clare)

Peake Villa/Clonmel Celtic v Clonmel Town/St Michael’s
(Tipp South)                                          (Tipp South)

Shannon Hibernians v Thurles Town
(Clare)                                   (North Tipp)

BT Harps v Nenagh AFC
(Nth Tipp)   (Limerick)

Park United v Pike Rvs
(Cork AUL)        (Limerick)
Games to take place on or before 21/22 January 2017.

Munster Junior Cup Draw

The draw for the First, Second and Third rounds of the Munster Junior Cup resulted as follows:

First Round
Rylane Celtic v Carrigtwohill United
Strand United v Glenthorn Celtic “A”
Cathedral Celtic v Dunbar Celtic
Leeview Athletic “A” v Donoughmore Athletic
Dillon’s Cross v Pearse Celtic “B”
Buttevant AFC v Lakewood Athletic
Waterloo “A” v Springfield
Castleview v Glenthorn Celtic “B”
Pearse Celtic “A” v Glen Celtic
Knocknaheeney Celtic v St John Bosco
Kanturk v Innishvilla
City Wandersrs v Blarney Street Athletic
Macroom “A” v Tower FC
Waterloo “B” v Rathcoole Rovers
Watergrasshill United v Bohemians
Fairview v Village United
Grangevale v Grattan United.
Blackstone Rovers v Park United
Coachford v Greenmount Rangers
Greenwood v Knockraha FC

Second Round
A – Cathedral Celtic/Dunbar Celtic v Fairview/Village United
B – Kanturk/Innishvilla v Strand United/Glenthorn Celtic “A”
C – Coachford/Greenmount Rangers v Waterloo “B”/Rathcoole Rovers
D – Waterloo “A” /Springfield v Macroom “A”/Tower FC
E – Dillon’s Cross/Pearse Celtic “B” v Greenwood/Knockraha
F – Buttevant AFC/Lakewood Athletic v Leeview Athletic “A”/Donoughmore Athletic
G – Blackstone Rovers/Park United v Knocknaheeney Celtic/St John Bosco
H – Castleview/Glenthorn Celtic “B” v City Wandersrs/Blarney Street Athletic
I – Watergrasshill United/Bohemians v Rylane Celtic/Carrigtwohill United
J – Grangevale/Grattan United v Pearse Celtic “A”/Glen Celtic

Third Round
C v I
E v D
B v G
J v F
A v H

Preliminary Round games to be played on or before 24th/25th Sept 2016
First Round games to be played on or before 15th/16th October 2016
Second Round games to be played on or before 19th/20th November 2016
Third Round games to be played on or before 10th/11th December 2016
Fourth Round (open round) games to be played on or before 21st/22nd January 2017

Munster Junior Cup

Fourth Round
Newcastle West/Ballingarry v Galbally Utd/Cashel Town/Vee Rvs
Casement Celtic/Drinagh Rgs/Doolans Cow v Pike Rvs (Limerick)
Janesboro v Waterford Crystal/Tramore AFC
Fairview Rgs v Mi Daza Rebels/Riverside Ath/Douglas Hall
Holycross v Killarney Celtic
Kilreen Celtic/Blarney Street Athletic v Regional Utd “B”
St Michael’s/Clonmel Celtic v Innishvilla/Fairview
Glin Rvs v Shannon Town
Cork Eagles/Cobh Wanderers/Ringmahon Rgs/Crosshaven v Newmarket Celtic “B”
UCC Utd/Ringmahon Rgs “B”/Fermoy v Avenue Utd/Newmarket Celtic “A”/Coole FC
Leeview Athletic v Old Bridge/Two Mile Borris/St Kevins/Cullen Lattin or Redmondstown
Cloughjordan/Ballymackey v Carrick Utd
Carrick Utd “B”/Hibernians v Pearse Celtic
Glenvale/Carrigtwohill United v Nenagh AFC
Skibbereen/Wilton Utd/College Cors v Bohemians/Piltown/Ferrybank/Dungarvan Utd
Moyross Utd v Borrisokane or Nenagh Celtic
Games to take place on or before 16th / 17th January 2016.

Munster Junior Cup Draw 2015/16

MUNSTER JUNIOR CUP 2015/16
Preliminary Round  
Ard-na-Laoi v Innishvilla
Knockraha FC v Dunbar Celtic
Killumney United v Greenwood
Buttevant AFC v Kanturk

First Round    
Blarney Street Athletic v Tower FC
Grangevale v Greenmount Rangers
Dillon’s Cross v Rylane Celtic
Killumney United or Greenwood v Temple United
Springfield v Watergrasshill United
Coachford v Cathedral Celtic
Castleview v Glenthorn Celtic “A”
Blackstone Rovers v Strand United
Buttevant AFC or Kanturk v Macroom
Knockraha or Dunbar Celtic v Carrigtwohill United
Rathcoole Rovers v Knocknaheeney Celtic
City Wanderers v Pearse Celtic “B”
Pearse Celtic “A” v Waterloo “A”
Donoughmore Athletic v Park United
Glenvale v Castlelack
Ard-na-Laoi or Innishvilla v Waterloo “B”
Kilreen Celtic v Grattan United
Fairview v St John Bosco
Leeview Athletic v Village United
Glen Celtic v Carrigaline United

Second Round 
A         Ard-na-Laoi or Innishvilla or Waterloo “B” v Donoughmore Athletic or Park United
B         Castleview or Glenthorn Celtic “A” v Glen Celtic or Carrigaline United
C         Buttevant AFC or Kanturk or Macroom v Kilreen Celtic or Grattan United
D         Rathcoole Rovers or Knocknaheeney Celtic v Fairview or St John Bosco
E          Grangevale or Greenmount Rangers v Dillon’s Cross or Rylane Celtic
F          Knockraha or Dunbar Celtic or Carrigtwohill United v City Wanderers or Pearse Celtic “B”
G         Glenvale or Castlelack v Coachford or Cathedral Celtic
H         Blackstone Rovers or Strand United v Pearse Celtic “A” or Waterloo “A”
I           Springfield or Watergrasshill United v Blarney Street Athletic or Tower FC
J           Killumney United or Greenwood or Temple United v Leeview Athletic or Village United

Third Round            

G         v          F

H         v          B

A         v          D

C         v          I

J           v          E

Preliminary Round games to be played on or before 19th / 20th Sept 2015            
1st Round games to be played on or before 10th / 11th October 2015                    
2nd Round games to be played on or before 14th / 15th November 2015              
3rd Round games to be played on or before 12th / 13th December 2015  

Munster Junior Cup

MUNSTER JUNIOR CUP

Updated Fifth Round Draw

Clonmel Celtic v Newmarket Celtic
Janesboro v Regional Utd
Village United v St Michael’s
Dungarvan Utd v Mungret Regional
Hibernians v Carrick Utd
Ballingarry v Glenthorn Celtic
Nenagh “A” v Abbeyfeale Utd
Riverstown/Brooklodge or Park United v Tralee Dynamos
Games to take place on or before 14th / 15th February 2015

Munster Junior Cup Draw

MUNSTER JUNIOR CUP
Fifth Round Draw
Newport Town or Clonmel Celtic v Newmarket Celtic

Janesboro v Regional Utd or Ringmahon Rgs

Clonakilty or Village United v St Michael’s or Geraldines

Dungarvan Utd or Carrigtwohill United v Midleton or Mungret Regional

Villa FC or Hibernians v BT Harps or Carrick Utd

Ballingarry or Vee Rvs v Glenthorn Celtic or Ennis Town

Nenagh “A” or Castleview v Abbeyfeale Utd or Moyross Utd

Riverstown/Brooklodge or Park United v Drinagh Rgs or Tralee Dynamos
Games to take place on or before 14th / 15th February 2015

Quarter-Final Draw
Clonakilty or Village Utd or St Michael’s or Geraldines
v
Villa FC or Hibernians or BT Harps or Carrick Utd

Nenagh “A” or Castleview or Abbeyfeale Utd or Moyross Utd
v
Janesboro or Regional Utd or Ringmahon Rgs

Ballingarry or Vee Rvs or Glenthorn Celtic or Ennis Town
v
Riverstown/Brooklodge or Park United or Drinagh Rgs or Tralee Dynamos

Dungarvan Utd or Carrigtwohill United or Midleton or Mungret Regional
v
Newport Town or Clonmel Celtic or Newmarket Celtic
Games to take place on or before 14th / 15th March 2015