Tag Archives: Murphy’s Stout County Cup

Murphy’s Stout Cork AUL County Cup


Martin Conlon (Cork AUL) presents the County Cup to Tower FC’s Colin Murphy after their 4-2 penalty shoot-out victory over Hibs following a 1-1 draw at the Cross on Sunday night (10 June 2018).

Martin Conlon (Cork AUL) presents Tower FC’s Colm Horgan with the man of the match award (Sponsored by Gary McCarthy Trophies)

Tower FC players celebrate after winning the County Cup following their defeat of Hibs 4-2 in the penalty shoot-out after a 1-1 draw over extra time at the Cross on Sunday night (10 June 2018).

Advertisements

Murphy’s Stout County Cup

The draw for the first round of the Murphy’s Stout County Cup resulted as follows:

Donoughmore Athletic v South Coast Athletic
St John Bosco B v Churchvilla
Corkbeg v Knockraha B
Kilmichael Rovers v Tower
Ard-na-Laoi v Hibernians
Waterloo v Ballinhassig
Buttevant B  v CFC Banteer
Rathcoole Rovers v Bweeng Celtic
Innishvilla B v Springfield

All other teams received a bye to the second round

County Cup

The draw for the second round of the Murphy’s Stout County Cup resulted as follows:

Hibernians v Donoughmore Athletic
Churchvilla v Richmond
Bweeng Celtic/Buttevant v Los Zarcos
Watergrasshill United v St John Bosco A
Park United B v CFC Banteer
Tower FC V St John Bosco B
Corkbeg v Rathcoole Rovers/Waterloo B
Strand United bye to Third Round

Murphy’s Stout County Cup

The draw for the first round of the Murphy’s Stout County Cup resulted as follows:

Murphy’s Stout County Cup
First Round

Macroom B v Strand United
Carrigtwohill United B v Churchvilla
Southcoast FC v St John Bosco A
Cloughduv Celtic v Donoughmore Athletic
Park United B v Waterloo A
Corkbeg v Knockraha A
Bweeng Celtic v Buttevant
CFC Banteer v Ard-na-Laoi
Hibernians v Carrigaline United
Watergrasshill United v Knockraha B
Rathcoole Rovers v Waterloo B
Ballinhassig v Richmond
All other teams received a bye to the second round

Murphy’s Stout County Cup

The draw for the second round of the Murphy’ Stout County Cup resulted as follows:
County Cup – Second Round
Hibernians v Buttevant
Corkbeg v Carrigtwohill United B
Newmarket Town v Macroom B/Richmond
Park United B v Rathcoole Rovers
Ballinhassig/Waterloo A v St John Bosco A
Strand United A v Ininisvilla B/Castlelack
Tower FC v Waterloo B/St John Bosco B
CFC Banteer v Cloughduv Celtic

Murphy’s Stout County Cup

COUNTY CUP
First Round
Los Zarcos v Tower FC
Innishvilla B v Castlelack
Macroom B v Richmond
St John Bosco B v Waterloo B
Carrigaline United v Strand United A
Corkbeg v Watergrasshill United
Strand United B v Rathcoole Rovers
Buttevant v Donoughmore Athletic
Waterloo A v Ballinhassig
Bweeng Celtic v CFCBanteer
Ard-na-Laoi v Newmarket Town
St John Bosco A v Churchvilla
Knockraha B v Hibernians
De Courcey Albion v Park Utd B

All other teams bye to Second Round

Murphy’s Stout Cork AUL County Cup

Congratulations to

ST. JOHN BOSCO A

Murphy’s Stout County Cup Winners 2015

The St John Bosco side that had a 1-0 victory over Buttevant to clinch victory in the County Cup Final at the cross on Saturday night.

Barry Fitzgerald (Captain of St John Bosco is presented with the County Cup by Richard Browne (Cork AUL) following their 1-0 victory in extra time over Buttevant at the Cross on Saturday night.

St John Bosco keeper Ray Savage receives his man of the match award (Sponsored by Gary McCarthy Trophies) from Richard Browne (Cork AUL).

St John Bosco players and supporters celebrate after winning the County Cup following their 1-0 victory over Buttevant at the Cross on Saturday night.

Murphy’s Stout County Cup 2014/15

Murphy’s Stout County Cup 2014/15
First Round
Cloughduv Celtic v Ard-na-Laoi
Castlelack v Ballincollig
Strand United A v Donoughmore Athletic
Waterloo C v CFC Banteer
Carrigaline United v Richmond A
Watergrasshill United v Carrigtwohill United B

Second Round
Waterloo B v Strand United/Donoughmore Athletic
Park United B v Los Zarcos
St John Bosco A v Killumney United B
Knockraha v Ballinhassig
Kanturk v Cloughduv Celtic/Ard-na-Laoi
Tower FC v Corkbeg
St John Bosco B v St John Bosco C
Strand United B v  Richmond B
Rylane Celtic V Newmarket Town
Innishvilla B V Buttevant
Carrigaline United/Richmond A v Castlelack/Ballincollig
Millstreet Celtic  v Watergrasshill United/Carrigtwohill United B
Coachford B v Rathcoole Rovers
Waterloo C/CFC Banteer v Bweeng Celtic
Waterloo A v Macroom B
Glanworth United v De Courcey Albion

Murphy’s Stout County Cup

First Round
Cloughduv Celtic v Ard-na-Laoi
Castlelack v Ballincollig
Strand United A v Donoughmore Athletic
Waterloo C v CFC Banteer
Carrigaline United v Richmond A
Watergrasshill United v Carrigtwohill United B

Second Round
Waterloo B v Strand United/Donoughmore Athletic
Park United B v Los Zarcos
St John Bosco A v Killumney United B
Knockraha v Ballinhassig
Kanturk V Cloughduv/Ard-na-Laoi
Tower FC v Corkbeg
St John Bosco B V St John Boscos C
Rylane Celtic v Newmarket Town
Innishvilla B v Buttevant
Carrigaline United/Richmond v Castlelack/Ballincollig
Coachford B v Rathcoole Rovers
Waterloo C/CFC Banteer v Bweeng Celtic
Waterloo A v Macroom B
Glanworth United v De Courcey Albion
BYES – Strand Utd B, Watergrasshill/Carrigtwohill B